Ziraat Bankası Tarım Kredisi 2020 (Çiftçi Kredisi Başvurusu)

Ziraat Bankası tarım alanında vatandaşlara çeşitli destekler sağlıyor. Bu haberimizde sizlere Ziraat Bankası Çiftçi tarım kredisi desteği hakkında gerekli tüm bilgileri ve belgeleri detaylı olarak anlatacağız.

DEVLET DESTEKLERİ 24.10.2019 - 09:26 24.10.2019 - 09:26

Ziraat bankası tarımkredisi sağlamanın yanı sıra bilinçli çiftçiler yetiştirilmesi içinde genç çiftçi akademisi kurmuştur. Bu akademide eğitim almak ücretsizdir. Akademinin finansal giderleri, kamu-banka-özel sektör-üniversite işbirliği ile karşılanmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası şubeleri ile görüşülerek detaylı bilgi alınabilir.

Hayvansal Üretim Kredileri Başvurusu

Hayvansal üretim kredileri müracaatları sadece Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kabul edilmektedir. Hayvansal üretim kredileri 2 grupta toplanmaktadır. Bu gruplar şunlardır:

  • İşletme kredileri kapsamında destek verilen konular şunlardır:

İlaç, yem, yakıt, kira, sigorta, makine bakım/onarım, büyükbaş hayvan alımı, küçükbaş hayvan alımı, kanatlı hayvan alımıdır.

  • Yatırım kredileri kapsamında destek verilen başlıklar şunlardır:

Süt soğutma tankı, çeşitli ekipman alımı, ahır ya da ağıl yapımı, arıcılık ile ilgili harcamalar, işletmenin verimli çalışmasını sağlanması için gerekli rüzgar, güneş, biogaz yatırımları, tarımsal çalışmanın yapılacağı arazinin alımı, büyükbaş hayvan alımı ya da küçükbaş hayvan alımıdır.

Su Ürünleri Kredileri Başvurusu

Su ürünleri kredileri müracaatları sadece Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kabul edilmektedir. Bu alanda verilen krediler de hayvansal üretim kredileri gibi 2 grupta toplanmaktadır. Bu gruplar şunlardır:

  • İşletme kredileri kapsamında destek verilen konular şunlardır:

Makine bakım/onarım, buz-kasa alımı, sigorta masrafları, yem, yakıt, ilaç, yavru balık tekne bakım onarımı, işçilik gibi giderlerdir.

  • Yatırım kredileri kapsamında destek verilen başlıklar şunlardır:

Üretim havuzu,  soğuk hava deposu, avlanma ve/veya yetiştirme araç gereçleri alımıdır.

Tarımsal Mekanizasyon Desteği Başvurusu

Tarımsal mekanizasyon kredisi müracaatı için Ziraat Bankası şubelerine gidilmesi gereklidir. Bu alanda Ziraat Bankası tarım kredisi verilmesindeki amaç, biçerdöver, traktör vb. Hasat makineleri, çayır biçme, balya, silaj, sütçülük ekipmanları, kültivatör, suluk, yemlik, pulluk, balık bulucu cihaz, mibrez, yem karma makinesi gibi ekipmanların alımına destek olunmasıdır.

Küçük Ekipman Kredisi

Küçük ekipman kredisikapsamında tarımsal alanda kullanılan mekanik araç alımı için kredi verilmektedir. Ziraat bankası satış bedeli en fazla 25.000 TL olan araçlara KDV dahil olmak üzere, satış değerinin tamamı için kredi vermektedir.

Modern Basınçlı Sulama Teknikleri

Modern basınçlı sulama kredileri verilmesindeki amaç şunlardır:

  • Modern basınçlı sulama sitemi kurulması için teknolojik sistemlerin alımına destek olmak,
  • Damla, yağmurlama, mikro yağmurlama sistemlerinin kurulmasına ait gerekli harcamalara destek olunması,
  • Sulama sistemi ile ilişkili elektrik, derin kuyu teçhizatı kurulması, suyun kaynaktan sulama alanına nakledilmesi gibi konularda finansman desteği sağlanmasıdır.  

Modern basınçlı sulama destek kredisi için yapılan başvurular sadece Ziraat Bankası şubelerinde kabul edilmektedir.

Bitkisel Üretim Kredileri

Bitkisel üretim kredileri müracaatları Ziraat Bankası şubeleri üzerinden kabul edilmektedir. Bu alanda verilen krediler de 2 ana grupta toplanmaktadır. Bu gruplar şunlardır:

  • İşletme kredileri kapsamında destek verilen konular şunlardır:

Tarım, ilaç, gübre, tohum, bakım-onarım, sigorta, pazarlama, nakliye konu le ilgili demirbaşların alımıdır.

  • Yatırım kredileri kapsamında destek verilen başlıklar şunlardır:

Bağ, meyve bahçesi, sera, soğuk hava deposu inşa edilmesi ve/veya satın alınması, derin kuyuların açılması, tarım yapılacak arazinin satın alınması, sulama sistemlerinin kurulmasıdır.

Bu kredi ayrıca işletmenin verimli çalışmasını sağlanması için gerekli rüzgar, güneş, biogaz yatırımları için de kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası tarım kredisi konusunda çiftçilere yapılan başlıca yatırım destekleri bunlar olup, daha detaylı ve kapsamlı farklı tarımsal krediler hakkında bilgi alınması için Ziraat Bankası şubelerinde müşteri temsilcisi ile görüşülmelidir. Ziraat Bankası tarım kredileri düşük faizli ve uzun vadede geri ödenebilen kredilerdir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.