Konut sahibi olmanın hayallerini kuran milyonlarca kişi için banka konut kredi faizlerinin birden yükselmesi kötü bir haber olarak değerlendirildi. Bu süreçte vatandaşlar ev almanın farklı yollarını aramaya başladılar. Özellikle son zamanlarda icradan ev satın almak  daha çok araştırılabilir bir konu olarak ifade edildi.

İcradan yapılacak alımlar sonrasında bir evi normal değerinin altında kolay ödeme imkanlarıyla almak mümkün hale gelebilir. İlanda kalan bazı evlerin belirli bir süreyi tamamlamasının ardından icra dairelerinde ihaleler düzenleniyor. Açık artırma yöntemi ile gerçekleştirilen ihaleler sonrasında en yüksek rakamı verenler daire almaya hak kazanıyorlar.

Bankaların takibine düşen ve kredi borçlarını ödeyemeyen kişi sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu süreç konut stoklarının artmasına neden oldu. Vatandaşlar hem ev sahibi olmak hem de uygun fiyatlar ödemek için icralık dairelere bakmaya başladılar. İhale usulü ile satışa çıkan konutlar yüzde 60 beden üzerinden satışa çıkarılırken alıcının çıkmaması halinde yüzde 40 oranında bir bedelle satışa sunulmaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası ve Denizbank gibi bankalar tarafından da satış işlemleri verilen ilanlarla birlikte gerçekleştirilmektedir.

İCRADAN EV NASIL ALINIR?      

Bankalar tarafından icralık daireler için sistemler açılmaktadır. İlgili bankanın satış sistemine girdikten sonra satılık olan konut için bir teklif verilebilir. Son teklif veren kişiye ise konut satışı gerçekleştirilir. Son teklif veren kişinin belirlemesi için teklifin üzerinden 30 dakikanın geçmesi gerekmektedir.

İcralık ev ve araç ilanları bankaların internet sitelerinde verilen ilanlar ile birlikte duyurulmaktadır. Piyasa fiyatları ile karşılaştırma yapıldığı zaman neredeyse yüzde 50 oranında bir fiyat farkı bulunmaktadır. Son zamanlarda ev fiyatlarının yükselmesi, konut kredi faiz oranlarının artması nedeniyle konut sahibi olmak pek mümkün olmazken vatandaşlar icralık dairelere yönelmeye başladılar.

İHALEYİ KAZANANLAR NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

İcra dairelerinde yapılan ihalelerin ardından kazananlar için belirli bir sistem izlemeleri önerilmektedir. Bu süreçte itiraz ya da fesh davasının açılmaması halinde 10 günlük süreç içerisinde tüm paranın ödenmesi gerekmektedir.

İcra dairesi tarafından belirlenen tarihlerde de tapunun alınması için tapu müdürlüğüne gerekli yazıların gönderilmesi gerekmektedir. İhale ile alınmış olan gayrimenkulün bu süreçte 3 yıllık süreç içerisinde Gelir Vergisi Kanunu kapsamında satışının yapılması mümkün olmayacaktır. Aksi takdirde arada ortaya çıkan fark kadar gelir vergisi ödemesi zorunlu hale gelecektir.