Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Bir süredir ekonomi piyasalarında, tedarik alanlarında ve diğer maliyet kalemlerinde yaşanan olumsuz gelişmeler sebebi ile kredi desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyan çiftçiler, devlet tarafından verilen destekleri araştırmaya başladı. Ülke içinde yapılan tarımsal faaliyetleri artırabilmek ve dolayısı ile de ülkenin dışa bağımlılığını azaltabilmek amacı ile çiftçilere kredi desteği veren Ziraat Bankası, son dönemlerde güncellenen kredi tutarları ve genişleyen hizmet kapsamı sayesinde çiftçiler tarafından yakın takip altına alındı. 

Devlet desteği ile çiftçilere hem faizsiz hem de düşük faizli olmak üzere iki farklı kategori altında kredi hizmeti sunan Ziraat Bankası, 2022 yılı içerisinde yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenen çiftçilerin akınına uğradı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, paylaştığı verileri ile tarım kredilerinde gelinen son noktayı, gözler önüne serdi. 

“211 MİLYAR TL’YE ULAŞTI!”

ziraat-bankasi-genel-muduru-alpaslan-cakar-acikladi-tarim-kredisi-desteginden-yararlanan-ciftc (2)

Tarımsal faaliyetlerin hızlanması amacı ile çiftçilere tarım kredisi hizmeti sunan Ziraat Bankası, bugün gündeme damgasını vurdu. Kredi hizmetlerine ilişkin önemli açıklamalar yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, şu ifadeleri kullandı: “Bugün itibari ile bankamız tarım kredisi hizmetinden yararlanan çifti sayısı 930 bini aştı. Bankamızdan kullanılan tarım kredisi miktarı ise 211 milyar TL’ye ulaştı. Kullanılan kredilerin yaklaşık olarak yüzde 88’i faiz sübvansiyonu uygulanan kredilerden oluşmakta.”

YENİ HEDEFİ AÇIKLADI!

Tarım kredilerinde yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda 2022 yılının sonunda tarım kredisi artışının yüzde 100’ün üzerinde olacağını ifade eden Çakar, sene sonu hedeflerinin 200 milyar TL olduğunu belirtti. Çakar, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Mevcut kredi talebi ve artış hızı bu yılın sonunda kredi rakamımızın 225 milyar TL’ye ulaşacağını gözler önüne seriyor. Biz 2022 yılının sonuna kadar kredi kullanacak olan çiftçi sayısını, 1 milyon olarak hedeflemiştik. Senenin tamamlanmasına kalan bu süre içerisinde hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Tarımsal faaliyetlerin artırılabilmesi ve sürdürülebilirliklerinin sağlanabilmesi amacı ile finansal destek verme konusunda her zaman olduğu gibi hazırız.”