Yem kredisi çiftlilerin ve hayvancılıkla uğraşanların özellikle yıllık olarak satın aldıkları hayvan yemlerine ödedikleri ciddi tutarlar için önemli bir finansman imkanı. Bu imkan genellikle kamu bankalarınca düşük faizli ve tarım kredi kooperatiflerince devlet destekli olarak sıfır faizli sağlanıyor.

Yem Kredisinin Amacı Nedir?

Çiftlilere yem alımları için verilen kredinin amacı hayvancılıkla uğraşan kişilerin yıl boyunca yaptıkları yetiştiricilik ve besicilik faaliyetlerinin gelirlerini genellikle yılda bir defa almaları sebebi ile sene başında yem almak için düştükleri finansal sıkıntının hafifletilmesi olarak düşünülebilir. Yem kredisi genellikle çok düşük faizli ve çok uzun vadeli bir kredi imkânı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de bu tip bir kredi kullanımı işine ancak devlet destekli kamu bankaları girebiliyor.

Ülkemizde bu açıdan hayvan yetiştirenlerin veya besicilerin yem kredisi almak için başvuracakları ilk banka Ziraat Bankası olarak ortaya çıkıyor. Ziraat Bankası bu alanda devletin de sağladığı destek ile çiftçilere zaman zaman vadesi 5 yıla varabilen ve faizleri devlet tarafından sübvanse edilen kredi imkanları sunabiliyor.

Yem Kredisine Nasıl Başvurulur?

Nasıl yem kredisine başvurulacağı konusunda çiftiler Ziraat Bankası’nın kredi başvurma kanallarının tümünü kullanabilir. Yem kredisi kullanmak isteyen bir yetiştirici en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek veya bazı durumlarda internet bankacılığı kanalı ile hem yem kredisi hakkında bilgi alabilir hem de yem kredisi başvurusunu direkt olarak yapabilir. Ziraat Bankası bu konuda genel hayvancılık kredileri çatısı altında düşük faizli kredi veriyor.Diğer yandan çiftçiler bağlı oldukları tarım kredi kooperatiflerinden de söz onuşu kooperatifin belirlediği miktar ve şartlarda ve de genellikle faizsiz olan yem kredisi kullanabiliyor.

Yem Kredisine Kimler Başvurulur?

Kimlerin yem kredisine başvuracağı konusunda hangi kurumdan kredi alındığı önemli. Yem kredisi şayet Ziraat Bankası’ndan alınıyorsa bu durumda Ziraat bankasının aradığı en önemli şartlardan birisi kredi talep eden kişinin çiftçi belgesinin olup olmadığı ve gerçekten yetiştirici veya besici olup olmadığını kanıtlayabiliyor olup olmadığı. Bu şartları sağlayan besiciler Ziraat Bankası’ndan yem kredisi kullanabiliyor.

Diğer yandan tarım kredi kooperatiflerinden yem kredisi kullanacak kişilerin se mutlaka başvurdukları tarım kredi kooperatiflerine üye bir yetiştirici olması gerekiyor. Burada bazı tarım kredi kooperatifleri yem kredisi kullandırmak için en az 1 veya 2 yıllık üyelik gibi şartlar da arayabiliyor.

Yem Kredisi Miktarı Nedir?

Çiftlilere yem alımları için alacakları kredi tutarı Ziraat Bankası’nda daha çok kredi talep edenin işletme büyüklüğüne ve varsa gösterebildiği teminatlara bağlı. Dolayısıyla yüksek sermayeli iş yapan büyük yetiştiricilerin çok ciddi tutarda yem kredisi alması mümkün oluyor. Diğer yandan tarım kredi kooperatiflerinden kullanılacak sıfır faizli yem kredileri ise 20.000 TL ile en fazla 50.000 TL gibi tutarlar arasında değişiyor.

Yem Kredisinin Şartları Nelerdir?

Çiftlilere yem alımları için alacakları kredinin koşullarına bakacak olursak, şayet yem kredisi Ziraat Bankası’ndan alınacaksa aşağıdaki belgelerin temin edilmesi bekleniyor:

  • Kredi başvurusu yapan kişinin kimlik belgesi ve kopyası,
  • Çiftçi veya hayvancılık kayıt belgesi,
  • Kredi tutarına bağlı olarak istenen teminatlar (tapu, banka hesabı vb.),
  • Yetiştiricinin gerçekten hayvancılık faaliyetinde bulunduğunu gösterir belgeler,
  • Yetiştiricinin işletmesi şayet bilanço esasına göre çalışan bir işyeri ise bu durumda son 3 yıla air onaylanmış bilançolar isteniyor.


Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.