Türkiye'de milli sanayi hamleleri sonuç vermeye devam ediyor. Son olarak Milli Elektrikli Tren görücüye çıkarılacak. 29 Mayıs 2020 tarihi bu anlamda bir milat olacak ve Milli Elektrikli Tren raylara indirilecek.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.'nin fabrikasında üretilen Milli Elektrikli Tren için bir tören düzenlenecek. Tören İstanbul'un fethinin 567. yıldönümüne özellikle denk getirilerek 29 Mayıs'ta yapılacak. Bu törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans yoluyla katılım sağlayacak.

Yüzde yüz yerli imkanlarla üretilen Milli Elektrikli Tren'in yapım aşamasına ASELSAN'ın da katkıda bulunduğu ifade edildi. Üretim planlamasına göre 29 Mayıs'ta 3 set olarak raylara indirilecek olan Milli Elektrikli Tren proje tamamlanana kadar 56 set daha üretilmiş olacak.

Milli Elektrikli Tren'in üretimini TCDD iştiraklerinden olan TÜVASAŞ yaptı. 2014 yılından itibaren bu trenlerin üretilmesi için yatırım yapıldığı bildirildi. 6 senelik çalışmaların sonucunda yüzde yüz yerli Milli Elektrikli Tren ortaya çıktı.

Milli Elektrikli Tren'in en önemli özelliklerinden birisi de alüminyum gövdeli oalrak üretilen ilk tren olması oldu. Üretim tasarlamasına göre bu trenler şehirler arası seyahate uygun olarak üretildi. Milli Elektrikli Tren saatte 160 kilometre hızına çıkabiliyor. Tasarım aşamasında engelli yolcular için de tüm detaylar düşünüldü.