Türkiye'de işsiz kalan vatandaşların imdadına işsizlik maaşı yetişmeye devam ediyor. Koronavirüs sürecinin başlarında işten çıkarmaların yasaklanmadığı dönemin öncesinde işlerini kaybeden vatandaşlarla mevcut işsizlik maaşı alan vatandaşların sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor.

Mayıs ayı işsizlik maaşı ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamasına göre önce çekilerek ödemeler gerçekleştirilmişti. Şimdi ise Haziran ayı işsizlik maaşı ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak edilmeye başlandı.

HAZİRAN AYI İŞSİZLİK MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Şu ana kadar gelen resmi açıklamalara göre Haziran ayı işsizlik maaşı ödemelerinin erkene alındığına dair bir duyuru yapılmadı. Normal takviminde ödeneceği varsayılan işsizlik maaşlarının 5 Haziran'da hak sahiplerinin hesaplarına İŞKUR tarafından aktarılması bekleniyor. Bu hafta içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödemeleri öne çektiğine dair bir duyuru yaparsa ödemeler Haziran ayına girmeden vatandaşların hesaplarına aktarılmış olacak.

İŞSİZLİK MAAŞLARI NEREDEN ALINIR?

İşsizlik maaşı ödemeleri için son yapılan düzenleme gereği hak sahibi vatandaşların PTT şubelerine gitmesine gerek kalmadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre vatandaşlar İŞKUR'a IBAN nuamalarını bildirmeleri durumunda işsizlik maaşları direk olarak banka hesaplarına yatırılacak. İŞKUR'a IBAN bildirim işlermleri online hizmetlerden gerçekleştirilebiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Türkiye'de her yılın Ocak ayında zam yapılan işsizlik maaşının 2020 tutarları da Ocak ayında belirlendi. Genellikle asgari ücrete uygulanan zamlarla alakalı olarak her yıl yeniden belirlenen işsizlik maaşı kişiye göre değişik tutarlarda ödenmektedir. Sigorta primlerine göre belirlenen işsizlik maaşı yüksek sigorta priminden ödemeleri yapılan çalışanlar için yüksek olmaktadır. Ancak düşük sigorta primlerinden ödemeleri yapılan çalışanlar ise düşük işsizlik maaşı ile karşılaşmaktadır. En güncel işsizlik maaşı tutarlarına göre en düşün işsizlik maaşı 1177 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 2354 TL oldu.

isbilgisi.com