Yüz Binlerce Vatandaşa İki Maaş Müjdesi! Mahkemeden Emsal Karar Çıktı!

Türkiye'de emelilik sistemine bağlı olarak dul ve yetim aylıklarıyla alakalı çok önemli bir mahkeme kararı alındı. Emsal nitelik taşıyan bu kararla beraber hem dul aylığının hem de yetim aylığının aynı anda alınabileceğine hükmetti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan uygulamasın hukuksuz olduğuna karar veren mahkeme bu durumda olan vatandaşlara müjde verdi.

SOSYAL GÜVENLİK 31.10.2020 - 09:54 31.10.2020 - 09:54

Dul ve yetim maaşları ile alakalı emsal kararın çıktığı dava Sadet Akar isimli vatandaş ile SGK arasındaki anlaşmazlıkla başladı. Gelir sahibi olmayan Sadet Aker eşinin vefatıyla dul aylığına, babasının vefatı ile de yetim aylığına bağlandı. Ancak SGK bu konuda itiraz ederken Sadet Akar'a iki maaş birden alamazsın dedi ve yetim aylığını kesti. SGK bununla da kalmayıp Sadet Akar'ın daha önce aldığı yetim aylıklarını faiziyle birlikte geri istedi. Kendisine 32.000 TL borç çıkan Sadet Akar ise mahkemeye başvurdu.

SGK BORCUYLA VEFAT ETTİ!

SGK ile arasındaki alacak verecek davası devam ederken Sadet Akar vefat etti. Ancak ölümünden sonra mahkeme Sadet Akar'ı haklı bularak geliri olmayan kadınların hem dul hem de yetim aylığı alabileceğine hükmetti. SGK'ya 32.000 TL borç ile hayata gözlerini kapatan Sadet Akar ise bu kararla 50.000 TL alacaklı oldu.

SGK FAİZİYLE PARAYI GERİ İSTEDİ!

Eşini 2005 yılında kaybeden Sadet Akar'a Emekli Sandığı'ndan o dönem dul aylığı bağlandı. 1986 yılında vefat eden babasından yetim aylığı almak için başvuru yapan Sadet Akar'a 2010 yılında da yetim aylığı bağlandı. Bu şekilde iki aylık birden alan kadının yetim aylığı kira geliri ve dul aylığı gerekçe gösterilerek kesildi. SGK bununla da yetinmeyerek faiziyle yetim aylığı olarak ödenen parayı geri istedi.

MAHKEME SGK'YA HAKSIZSIN DEDİ!

Ankara 16. İş Mahkemesi Sadet Akar'ı haklı bulurken SGK davayı temyiz ederek Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi'ne taşıdı. Bu mahkeme de verdiği karar ile SGK'ya haksız olduğunu tebliğ etti. Mahkeme kararında Sigortalılık hakkı veya sigortalılıktan kaynaklanan yaşlılık ve ölüm aylıkları süreye tabi olmadığı ve zaman aşımına da uğramayacağı vurgulandı.

DUL VE YETİM AYLIKLARINDA EMSAL KARAR!

Alınan bu karar tüm dul ve yetim aylıkları için emsal olacak. bundan sonra kadınlar hem dul hem de yetim aylıklarını aynı anda alabilecekler. Bunun için SGK'ya başvuru yapmak yeterli olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@