Yüz Binlerce Emekliyi Şok Eden Genelge! O Emeklilere Temmuz Ayında Zam Yok!

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun emekli maaşlarına yönelik yaptığı düzenlemeler ve yayınlanan son genelgeyle emekli maaş zamları ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşandı. Yapılan düzenlemelerle bazı emeklilere Temmuz 2020'de emekli maaşı zammı uygulanmayacak. Peki hangi emeklilere zam yapılmayacak?

EKONOMİ 15.06.2020 - 23:23 15.06.2020 - 23:23

Türkiye'de emekli vatandaşlar gelecek ay maaşlarına yapılacak zam ile alakalı müjdeli haberler beklerken bazı emekli vatandaşlara kötü haber Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldi. Emekli maaşları belirlenen kriterlerle yapılacak zamlarla artacak ancak bazı emeklilerin maaşlarına zam yapılmayacak.

EMEKLİLERİ ŞOK EDEN GENELGE

SGK tarafından 2019 yılında yapılan bir düzenleme ile en düşük emekli maaşı 1.000 TL'ye yükseltilmişti. Koronavirüs sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile en düşük emekli maaşı 1.000 TL'den 1.500 TL'ye yükseltildi. Emekli maaş yükseltmeleri ve emekli maaş zamları ile alakalı olarak SGK'nın yayınladığı son genelge milyonlarca emeklide şok etkisi yarattı.

ZAMLAR BAZI EMEKLİLERİN MAAŞLARINA YANSITILMAYACAK

Son SGK genelgesine göre emekli maaşları 1.500 TL'ye yükselen emekli vatandaşların normal maaşları ile zamlı maaşları arasındaki fark Hazine tarafından karşılanıyor. Hazine'nin emekli maaşlarına katkısı normal maaşların zamlı maaşlarla eşitlenene kadar devam edecek. Bu süreç içerisinde emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar emeklilerin maaşlarına yansıtılmayacak ve Hazine'nin katkısından düşülecek. Normal maaşlar zamlarla 1.500 TL'ye eşitlenene kadar bu emeklilerin maaşlarına zam yansıtılmayacak.

EN AZ İKİ DÖNEM ZAM YOK!

Sosyal güvenlik uzmanlarının yaptığı hesaplamalara göre 1.500 TL emekli maaşı alan vatandaşların maaşlarına en az iki dönem zam yapılmayacak. Bu emekli vatandaşlar hem Temmuz 2020'de hem de Ocak 2021'de maaşlarına zam alamayacaklar. Eğer maaşlar arası eşitlenme sağlanmazsa Temmuz 2021'de dahi zam alamama durumu konusunda sosyal güvenlik uzmanları emekli vatandaşları uyardılar.

isbilgisi.com