Döviz kurlarında ve altın piyasasında gözlenen yukarı yönlü hareketlerin yeni dönemde de hız kazanarak devam ediyor olması, hali hazırda zamlı olan teknolojik ürünlerin daha da yüksek fiyatlardan satışa sunulmasına sebep oldu. Ek olarak ülkemiz vergi sistemi sebebi ile fahiş rakamlara ulaşan cep telefonları, yeni dönemde telefon ihtiyacı olan tüketicileri zor durumda bıraktı. Bu durum yurtdışı cep telefonu turizmine olan talebin artmasına sebep oldu. 

Senelerdir yurtdışından uygun fiyatlar karşılığında satın alınan cep telefonlarını pasaport kaydı şartı ile ülkemize getiren vatandaşlar, bu sene fahiş rakamlara ulaşan cep telefonları karşısında bu girişimlerini sıklaştırdı. Özellikle Gürcistan ve Kıbrıs ülkelerini tercih eden vatandaşlar, böylelikle cep telefonu ihtiyaçlarını daha uygun fiyatlar ödeyerek karşıladı. Ancak bu durum bazı kötü niyetli kimseler tarafından suistimal edildi. 

Telefon turizminin kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesine karşı devreye giren Ticaret Bakanlığı, konuya ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu. Bakanlığın yazılı açıklamasının ayrıntıları belli oldu. 

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

VERGİ ORANI YÜZDE 100’Ü AŞTI!

yurtdisindan-cep-telefonu-getirtenlere-bakanlik-engeli-kanun-yenilendi-3-takvim-yilinda-yalniz (2)

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu zamana çok çeşitli faktörler çerçevesinde olumsuz bir gidişata sahip olan ekonomi piyasaları, her hizmet ürününde olduğu gibi cep telefonlarında da fahiş rakamların gözlenmesine sebep oldu. 

Günümüz teknolojisinde zorunlu bir ihtiyaç olarak ele alınan cep telefonlarının yüksek fiyatları, bir de ülkemiz vergi sisteminin devreye girmesi ile birlikte cep yakmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre 2022 yılında cep telefonlarından alınan vergi oranının yüzde 100’ü aşmış olduğu öğrenildi. Bu durum, tüketicilerin yurtdışı cep telefonu turizmine yönelmelerine sebebiyet verdi. 

TİCARET BAKANLIĞI YENİ DÜZENLEMEYİ DUYURDU!

Cep telefonu alanında yaşanan yurtdışı turizminin artması, bakanlığı harekete geçirdi. Bu hakkın suistimal edilmemesi adına yeni bir düzenleme yapıldığını belirten bakanlık, kararı yazılı bir açıklama ile duyurdu. 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre tüketicilere 3 takvim yılında yalnızca bir kere cep telefonu getirebilecekleri duyuruldu. Bakanlık söz konusu kontrol ve denetimlerin 1 Kasım tarihi itibari ile başlayacağını belirtti.