Yurtdışında Varlıklarını Getirmek İsteyenlere Son Çağrı! Varlık Barışı Başvuruları İçin Son 10 Gün!

Yurt dışında bulunan her türlü varlıklarını Türkiye'ye getirmek ve vergiden muaf tutulmak isteyen kişiler için hazırlanan Varlık Barışı için sona geliniyor! Son 10 günlük süreç olduğu açıklandı.

EKONOMİ 20.06.2020 - 11:48 20.06.2020 - 11:48

Yurt dışında altını, parası ve menkul kıymetleri bulunan vatandaşların cezalara tabi tutulmadan varlıklarını Türkiye’ye getirmeleri ve hesaplara yatırmaları için son çağrı yapıldı. Daha önce bu süreç için özel olarak Varlık Barışı imkanları sunulmuştu. Şimdilerde yapılan son çağrıya göre Varlık Barışı’ndan yararlanmak için son 10 güne girilmesi bekleniyor.

Varlık Barışı uygulamasından yararlanmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler için çeşitli imkanlar sunulmuştu. Bu imkanlar dahilinde hem vatandaşların istekleri değerlendirilecek, hem de Türkiye ekonomisine bir anlamda katkı sağlamaları için destekler sağlanmış olacak.

Uygulama İçin Son Tarih 30 Haziran Olarak Açıklandı!

Uygulamadan yararlanan kişiler için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yurt içinde bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan varlıkları içinde birtakım çalışmalar yapılacağı açıklandı. Bu varlıkların vergi dairesine beyan edilmesinin ardından kanuni defter kayıtlarına almaları için de bir anlamda imkan tanınacağı ifade edildi.

Yurt dışında bulunan tüm tasarruflarını Türkiye’ye getirmek isteyen vatandaşlar için son tarih 30 Haziran olarak açıklandı. 30 Haziran’da dahil olmak üzere belirlenen tarihe kadar Türkiye’de bulunan bankalara ya da aracı kurumlara bildiride bulunan gerçek ya da tüzel kişilerin serbestçe tasarruf yapmaları sağlanacak. Daha önce son tarih 31 Aralık 2019 olarak açıklanmıştı ancak yapılan 6 aylık uzatma kararı verildi.

Fiziki olarak ülkeye getirilemeyecek durumda olan menkul kıymetler ve sermaye araçları ile birlikte de aracı kurumlara durumun bildirilmesi ve belgelendirilmesi bekleniyor. Vergi incelemesinin yapılmayacağı ve bu süreç içerişinde belirlenen tutarların vergilendirilmeyeceğinin de altı çizildi.

isbilgisi.com