Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılmaması için yıbaşı kutlamalarına izin verilmeyeceği haftalar öncesinden açıklanmıştı. Bu maksatla hem yılbaşı gecesi hem de takip eden günlerde tüm ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yine de evlerde toplanmak isteyecek olan vatandaşlar için caydırıcılık olması açısından iller bazında farklı önlemlerin de devreye sokulacağı bildirildi. Bu konuda en çarpıcı uygulamanın ise Bolu'da yapılacağı açıklandı.

YILBAŞI TEDBİRLERİ İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI!

Bolu Valisi Ahmet Ümit bir açıklama yaparak, “Yılbaşı kutlamaları koronavirüs için çok büyük bir risk oluşturuyor. Bizim bu tuzağa düşme lüksümüz yok. İçişleri Bakanlığı'mızın koordinasyonunda çok sayıda tedbir için hazırlıklarımızı yaptık. Bolu merkezde ve ilçelerinde 251 ekipten oluşan 1350 emniyet personeli o gece görev yapacak. Jandarma bölgesinde ise 332 ekipten meydana gelen 1008 personel denetimlerde yer alacak.” dedi.

Koronavirüs tedbirlerine uymanın bir tercih değil zorunluluk olduğunu söyleyen Vali Ahmet Ümit, “Vatandaşlarımız ziyaretlerini ve sohbetlerini sağlıklı günlerimize ertelesinler. Bugün onların zamanı değil. Yarın rahat etmemiz için bugün bizim işi sıkı tutmamız lazım. Yoksa bunun önünü alamayız ve daha çok acılar yaşarız. Yılbaşında toplu eğlenceye kimsenin katılmaması gerekir. Bu maksatla ev ziyaretleri de yapılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

EVLERDE FAZLA KİŞİ ÇIKARSA HERKESE CEZA YAZILACAK

Bolu'da yılbaşında kapsamlı tedbirler uygulanacağını söyleyen Vali Ahmet Ümit, “İlimizde kesinlikle villa, dağ evi, yayla evi gibi yerlerde eğlence düzenlenemeyecektir. Eğer bir evde normalin üzerinden insan tespit edilirse o evdeki herkese cazi yaptırım uygulanacaktır. Polis ve jandarma teşkilatlarımız yılbaşı gecesi çok yoğun bir denetim yapacaktır. Eğlenceye katımayı akıllarından geçirenler varsa bunu bir kez daha düşünsün.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com