Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla yılbaşında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 1 Aralık 2020 Perşembegünü saat 21:00'da başlayacak olan sokağa çıkma yasakları 4 Ocak 2021 Pazartesi sabahı 05:00'da sona erecek. Vatandaşlar hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kurallarını artık iyice ezberlediler. Peki 1 Ocak 2021 Cuma günü nereler açık olacak? Cuma günü vatandaşlar hangi hizmetlerden yararlanabilecekler?

1 OCAK'TA MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığı'nın son genelgelerinden elde edilen bilgilere göre 1 Ocak 2021 Cuma günü marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olacaklar. Vatandaşlar ikametlerine yürüme mesafesinde bulunan bu işletmelerden alışveriş yapabilecekler. Ayrıca fırınlardan da ekmek satışı yapılabilecek. Bu kurallar 2 Ocak ile 3 Ocak'ta da geçerli olacak.

BANKALAR, KARGOLAR VE PTT ŞUBELERİ 1 OCAK'TA AÇIK MI?

Sokağa çıkma yasağı ve aynı zamanda resmi tatil olması dolayısıyla 1 Ocak 2021 Cuma günü bankalar, kargolar, eczaneler ve PTT şubeleri kapalı olacaklar. Bu iş yerlerinden vatandaşlara sokağa çıkma yasağı süresi içerisinde hizmet verilemeyecek. Bankalar 31 Aralık 2020 Perşembe günü mesai saati sonunda kapanıp bir daha 4 Ocak 2021 Pazartesi sabahı açılacaklar. Aynı uygulama kargo şubeleri ve PTT şubeleri için de geçerli olacak.

Çok daha kapsamlı açıklamayı ise İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayıp duyuracak. Ayrıca yılbaşına özel ek yasakların da gelmesi bekleniyor. Bu yasaklar için tüm gözler bugün ve yarın İçişleri Bakanlığı'nın açıklamalarına çevrildi.

isbilgisi.com