Altın piyasaları oldukça hareketli bir süreçten geçmeyedevam ediyor. Dolar kurundaki yükseliş, pandemi etkisi ve ABD'de yeni teşvik paketi beklentisi ile altın fiyatları rekor üzerine rekor kırmaya başladı. Ons altından ziyade dolar kurunun etkisiyle diğer altın çeşitlerinde fiyat yükselişleri yaşanıyor. Altın yatırımcısının yüzünü güldüren bu gelişme altın borcu olan vatandaşları ise kara kara düşündürüyor.

Vatandaşlar yıl sonu altın fiyatları ne kadar olacak, yıl sonu altın fiyatı tahmini var mı ve 2021'de altın kaç lira olacak gibi soruların yanıtlarını aramaya devam ediyorlar. Bu konuda vatandaşların tüm meraklarını ise Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Yunus Öner değerlendirmelerde bulunarak giderdi.

GRAM ALTIN 525 TL OLACAK!

Altın fiyatların hakkında değerlendirme yapan Yunus Öner, “Son bir haftalık süreçte sadece çeyrek altında lira bazında yükseliş yüzde 5 oldu. Altın fiyatları için artık bir tahmin yapmak geçekten çok güç hale geldi. Çok çeşitli parametrelerle belirlenen altın fiyatlarını tahmin etmek ve bunda isabetli bir sonuca ulaşmak neredeyse imkansıza yakın oldu. Pandemi süreci devam ettiği için altın yükselişte. İnsanlar altına talep gösterdikçe fiyatlar da kendisini yukarıya atıyor. Ancak yine de yıl sonunda gram altının 525 TL olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi.

ALTIN FİYATLARINI TAHMİN ETMEK İMKANSIZ HALE GELDİ

Altın fiyatları ile alakalı açıklamasına devam eden Yusun Öner, “Koronavirüs süreci altın piyasasını çok etkiledi. Kapanan ekonomiler altına yönelişi sağladı. Bu nedenle fiyatlar da öngörülenin çok çok üzerine sıçradı. 2020 başladığında gram altın 500 TL olacak diye bir tahminde bulunanı akıl hastanesine kapatırdılar. Ancak bugün 500 TL'yi geçen gram altını konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

ALTINA YATIRIM YAPAN KAZANIR

Altın yatırımcısının her zaman karlı çıkacağını söyleyen Yusun Öner, “Altının kaybettirmeyeceğini artık insanlar da anladı. Altına yatırım yapan kazanır. Düğünlerin eskisi gibi yapılmaması, sadece nikah ile geçiştirilmesi ve hatta bazı düğünlerin ertelenmesi Türkiye'de altın satışını etkiledi. Ancak bu fiyatlama Türkiye ile pek de alakalı değil. Altına tüm dünyadan talep oluyor ve fiyatlama da ulusal olarak belirlenmiyor.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com