Salgın sonrasında  araç piyasasında yaşanan hareketlilik, kamu bankalarının tarihi kredi kampanyası ile bir kez daha canlanmış oldu. Bu süreç içerisinde araç firmalarının gerçekleştirmiş olduğu kampanyalar da eklenince piyasada sıfır araç bulmak zorlaştı ve ikinci el araç piyasasında da adeta talep patlaması yaşandı.

Araç satın almak için doğru zaman olduğunu düşünen vatandaşlar da bu süreçte harekete geçtiklerini dile getirdiler. Pek çok kişi araçlarda daha önceki yıllarda yapılan ÖTV indiriminin yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Bu durumda bazı iddialar yıl ortasında yapılacağı yönünde gelişirken bazı iddiaların ise böyle bir çalışmanın olmadığı yönünde ilerlediği görülüyor. Tartışmalara son noktayı ise Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu koydu.

Piyasalarda ÖTV İndirimi Bekleniyor Mu?

Murat Şahsuvaroğlu araç almak isteyen herkesi yakından ilgilendiren açıklamalarında ‘Piyasalarda pek çok mecradan ÖTV indiriminin yapılacağına dair haber alıyoruz. Ancak bunun doğru bir haber olmadığını söyleyebiliriz. Şu sıralar satışlar oldukça hareketli. Yetkili satıcılar olarak biz müşterilerimizle ÖTV indiriminin söz konusu olmadığını sık sık paylaşıyoruz. Bu dedikoduları çıkaran kişilerin amaçları satıları ve piyasayı yavaşlatmak, tüketicileri yanlış yönlendirmek olabilir. Ancak altını tekrar çiziyorum ki herhangi bir ÖTV indiriminin beklenmediğini söyleyebilirim’ dedi.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında araç kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte pek çok kişi araç almak için harekete geçti. Haziran ayı verileri henüz hazırlanmamışken yetkili isimler Haziran ayı için rekor bir satış oranının gerçekleştirilmesini bekliyorlar.

isbilgisi.com