2021 yılının sonlarına doğru yükselmeye başlayan dolar kuru, başta euro kuru olmak üzere diğer döviz kurlarını ve altın fiyatlarını da etkileyerek Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde değer kaybetmesine ve buna bağlı olarak da vatandaşların alım güçlerinin düşmesine sebep olmuştu. Bu durumun etkileri 2022 yılına da taşınırken yeni yılda hem ekonomik alanlarda hem de siyasi alanlarda birçok farklı gelişmenin yaşanması, kur farkını iyice arttırdı. 

Bir süredir ülkemizin en büyük problemlerinden birisi olarak gösterilen ve yüksek enflasyona sebep olduğu için vatandaşların da köşeye sıkışmalarına sebep olan kur farkı, gıda fiyatlarına da yansıdı. En temel gıda ihtiyaçlarının dahi yüksek oranlarda zamlanması, vatandaşların sofralarının eksik kalmasına yol açtı. 
2022 yılı boyunca pek çok gıda ürünün fiyatı değişiklik gösterirken son haber de Giresun’dan geldi. Giresun Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin fındık fiyatlarını işaret ederek yükselişin gözlendiğini ve fiyatın halen yükselme eğilimi içerisinde olduğunu ifade etti. 

“3 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI!”

yetkili-isim-duyurdu-findik-piyasasi-hareketlendi-findigin-kilosu-kac-tl-oldu

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olan açıklamada, fındık fiyatının 54 TL olarak belirlediği bilgisi yer almıştı. Bu kapsamda sene boyunca bu fiyatın muhafaza edilip edilemeyeceği merak edilirken Giresun Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, fındık fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, serbest piyasada fındık fiyatının 3 doların üzerine çıktığını ifade etti. 

“YÜKSELME EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR!”

ŞOK bayram için dev indirim ŞOK bayram için dev indirim

Geride bırakmış olduğumuz haftalar içerisinde yapmış olduğu bir açıklamada fındığın fiyatının 60 TL’yi bulacağını öngördüğünü ifade ettiğini belirten Şahin, şu an yanılmadığını gördüğünü vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Fındık serbest piyasada 52 TL seviyelerinden işlem görürken sene sonuna doğru bu seviyenin 60 TL’ye yükseleceğini tahmin etmiştik. Haftaya 56 TL ile başlamış olan fındık, sene sonunu hızlı bir yükseliş ile 60 TL’den kapatmış olacaktır. Fiyatları dolar bazında değerlendirecek olursak bugün itibari ile fındık 3 dolar 20 cent seviyesinden işlem görüyor. Fiyatların bir süre de 60 TL seviyesini koruyacağını söylemek mümkün. Ancak 2023 yılının ortalarına doğru Avrupa ülkelerinde ihracat hareketlenir ise fiyatların biraz daha yükseleceğini, en azından 60 TL seviyesinde kalacağını söyleyebiliriz.”