Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi Sona Yaklaştı! 31 Mayıs'ta Açılacağı Duyuruldu!

Koronavirüs salgınının ilk çıktığı günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi inşaatı başlamıştı. Hastanede çok kısa sürede dona gelindi. Hastanenin 31 Mayıs tarihinde açılması bekleniyor.

EKONOMİ 23.05.2020 - 22:02 23.05.2020 - 22:02

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen ve talimatları ile hızlı bir şekilde inşaatına başlanan Yeşilköy Acil Durum Hastanesi’nin sonuna gelindiği belirlendi. En son hastane inşaatına 8 Nisan tarihinde başlandığı açıklanmıştı. Aradan geçen kısacık süre içerisinde hastanenin son rötuşlarının yapıldığı belirlendi.

Hastanenin yapımına başlanan kısacık süreden günümüze kadar inşaat çalışmalarının tamamlandığı belirlendi. Salgın hastanesinin son durumu havadan yapılan çekimler ile birlikte görüntülenmiş oldu. Bu görüntülerde hastane binasının inşaatının tamamen bitirildiği tespit edildi.

7 Gün  24 Saat Çalışmalar Devam Etti

Hastanenin kapasitesi bin yataklı olarak tasarlandı. Salgın sonrasında da aktif bir şekilde hizmet vermeye devam etmesi bekleniyor. Binlerce çalışan ve onlarca iş makinesi ile birlikte hastanenin 7 gün 24 saat boyunca çalıştığı belirlendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklamalar çerçevesinde yapılan yeni hastanelerin bundan sonraki dönemde de sağlık turizmi için kullanılması hedefleniyor. Bu durum ülkeye gelen misafirlerin kendilerini güvende hissetmeleri için de atılmış bir adım olacak.

Hastanenin 1000 yatak kapasitesi içerisinden normal şartlarda 400 yatağın yoğun bakım yatağı olarak tasarlandığı öğrenildi ancak olası bir acil durum karşısında tüm yatakların yoğun bakım yatağı olarak kullanılması için bir planlama yapıldı. Bundan sonraki süreçte hastanenin kalıcı olarak acil durum hastanesi hizmetini devam ettirmesi bekleniyor. İstanbul’da oluşabilecek bir salgın sonrasında olası yoğun bakım sorunu da bu hastane ile birlikte ortadan kaldırılmış olacak.