Ana Sayfa TEKNOLOJİ Yerli ve Milli Olan 5G Teknolojisine Teşvik

Yerli ve Milli Olan 5G Teknolojisine Teşvik

5G teknolojisinin geliştirilmesi için teşvik verilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Cahit Turhan teşvik primlerini değerlendirdi.

10
0
Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Cahit Turhan, ülkemizde 4,5G teknolojisi ile başlamış olan yerli ve milli haberleşme teknolojisinin geliştirilmesi ve üretimi çalışmalarının yapıldığı sırada yeni bir seviyeye gelindiğini belirtti. Kendisi 5G mobil el terminallerinin ise yerli ve milli şekilde üretiminin teşviklerinin yapılacağını belirtti.

Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yeni nesil olan yerli ve milli 5G ve ötesi teknolojilerinin ülkemiz çapında kullanılabilmesi adına gerekli olan bütün çalışmaların yapılacağını belirtti. Kurum, 5G hizmeti sırasında kullanılacak olan küçük hücre baz istasyonlarının ise kurulumunun kolaylaşacağını belirtti. Söz konusu olan hizmetlerin tamamen sunulabilmesi için ilave olan altyapı ihtiyaçlarını tespit ederek alınması gereken tedbirlerin sorunsuz bir şekilde belieneceğini açıkladı.

Turhan yapmış olduğu açıklamasında özel sektör kuruluşları ve üniversiteler ile 5G teknolojilerinin tamamen geliştirilmesi adına iş birliği yapacaklarını belirtirken bu evrede ulusal mevzuatlarla beraber uluslar arası standartların da uyumlaştırılacağını açıkladı.

Turhan, işletmecilerin 5G kousunda hazırlıklarını tekip edeceğinin vurgusunu yaparken AR-GE ile yerli üretim faaliyetlerinin yeni nesil olan haberleşme teknolojisi kapsamında da destekleneceğini belirtti.

Turhab açıklamalarında 5G yetkilendirmeleri kapsamında işletmecilerin makul seviyede ve uygun zamanlı olarak planlaması içerisinde yerli malı balgelerie sahip olan ürün kullanım yükümlülükleri getireceklerini de belirtti. Buradaki asıl amaç ise yerli ve milli olarak 5G ve ötesi olan yeni nesil haberleşme teknolojisinin geliştirilmesi ve kullanımının artırılmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here