Yeni Vergi Kararı: Altın Ve Döviz İşlemlerinden Yüzde 1 Vergi Alınacak!

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle devlet tarafından vatandaşlara verilen desteklere kaynak yaratmak amacıyla finansman bonolarında ve döviz ile altın alımlarında vergi artırımı yapıldı. Bundan böyle artık altın ve döviz alımı yapacak olanlar yüzde 1 vergi ödemek zorunda kalacaklar.

EKONOMİ 24.05.2020 - 09:45 24.05.2020 - 09:45

Türkiye'de koronavirüs sürecinde meydana gelen ekonomik gerilemenin izlerinin silinmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar, esnaflar ve tüm iş sektörleri çeşitli şekilde desteklenmeye devam ediyorlar. Bu destekler için ek kaynak yaratmak isteyen hükümet bazı vergilerde artırıma gitti.

FİNANSMAN BONOLARINDA VERGİ KESİNTİSİ YÜZDE 15'E ÇIKARILDI

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren karar gereği finansman bonolarında yapılan vergi kesintisi yani stopaj gerçek kişilerde yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkartıldı. Son zamanlarda finansman bonoları banka mevduatlarına alternatif haline gelmiş ve devlet burada ciddi bir vergi kaybı yaşamaktaydı. Yapılan son düzenleme ile finans bonaları ve banka mevduatları vergisel olarak eşitlenmiş oldu.

Banka Sigorta Muamele Vergisi kapsamında uygulanan kambiyo işlem vergisinde de bir değişiklik yapıldı. Buna göre döviz ve altın almak isteyenler bankalar, döviz büfeleri ve diğer finans kuruluşları tarafından satılan dolar ve euro ile bankalarda açılan hesaplarda yapılan fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden vergi alınıyordu. Bu vergi binde 2 oranında uygulanıyordu. Altın alım ve satımında ise uygulamada böyle bir vergi yoktu.

DÖVİZ VE ALTINDAN YÜZDE 1 VERGİ KESİLECEK!

Hazine tarafından bankalara gönderilen resmi yazıyla artık altın alım ve satımları da Banka Sigorta Muamele Vergisi'ne tabi olacak. Buna göre hem döviz hem de altın alım satımlarında BSMV yüzde 1 oranında alınacak.

KAMBİYO VERGİSİ ALINMAYACAK ALANLAR

Resmi Gazete'de yayınlanan kararda yer alan ibarelere göre kambiyo vergisi işlemine tabi tutulmayacak alanlar şöyle belirlendi:

-Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yapılan kombiyo satışlarının tümü

- İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılarla yapılan kombiyo satışları

- Sanayi sicil belgesine sahip işletmelere yapılan kambiyo satışları

-Döviz kredisinin ödenmesi için banka tarafından müşterilere yapılan kambiyo satışları

-Bankalar ile yetkili kuruluşlar arasında yapılan kambiyo satışları

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@