Bir süredir üzerinde çalışmaların yapıldığı yeni torba yasa sonunda tamamlandı. Bu süreçte Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen hayata geçirilmiş oldu. Yeni torba yasa özellikle vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için yeni imkanlar sunmaya devam ediyor. Peki yeni torba yasada ne var?

Yeni düzenlemelerin özellikle ekonomik alanda düzenlemeler içerdiği ifade ediliyor. Abonelik ve bankacılık alanında yapılan tüm işlemler hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pek çok kesim için destekler gündeme gelirken hayatın kolaylaşması için bir fırsat olarak ifade ediliyor.

Abonelik ve Bankacılık İşlemlerine Düzenleme

Bu yıl öncelikli olarak mağdur olan vatandaşlara destek verilmesi amaçlanıyor. 4 farklı depremde zarar gören ve maddi anlamda büyük kayıplar yaşamış olan vatandaşlara maddi anlamda destek verilmesi planlanıyor. Yıkık, ağır hasarlı konut, ahır ve işyerleri için hak sahiplerinin maddi açıdan desteklenmesine karar verildi.

Bu süreçte yurt dışında bulunan vatandaşlar için zorunlu sigorta kapsamında olan sigorta primi ödemelerinden muaf olmaları için kısa süreli olarak çalışmaları zorunlu çalışma olarak değerlendiriliyor ve bazı mağduriyetler yaşanıyordu. Bu durumda aylık bağlanamıyor ya da bağlanmış olan aylıkların da kesilmesine neden olabiliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte artık aylıkların kesilmeis söz konusu olmayacak.

İptal Etmek Daha Kolay Bir Hal Aldı

Haberleşme hizmetleri ve bankacılık işlemleri yeni dönemde elektronik ortamda hızlı bir şekilde yapılabilecek. Abonelik fesih işlemleri de elektronik ortam içerisinde gerçekleştirilebilecek. Karşılıksız çek nedeniyle ceza almış kişinin tahliyesinden itibaren bir yıllık ödenmemiş kısmının 10’da biri alacaklıya ödenecek. Kalan kısım ise ikişer ay arayla 15 taksit olacak şekilde ödenebilecek. Böylece yaşanan maddi kayıp ortadan kaldırılabileceği gibi aynı zamanda alınan hükmün sonuçlarının da ortadan kaldırılabileceği ifade edildi.

isbilgisi.com