Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite ve denge okullardan yeni mezun olan gençler için önemli bir açıklamada bulundu. Yeni mezun olan gençlere 2 yıl sigorta yapılacağı belirtilirken işlemlerin de tamamen ücretsiz olacağı bir vurgulandı. Yapılan açıklama ile birlikte konu hakkındaki detaylar araştırılmaya başladı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

2 YIL ÜCRETSİZ SİGORTA


Eğitim öğretim hayatını tamamlayan öğrencilere ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Lise mezunu gençler üniversite hayali kurarken üniversite mezunları için de iş maratonu başladı. İş bulmak için her fırsatı değerlendiren öğrencilere müjdeli haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Yapılan açıklamalar doğrultusunda mezun olan öğrenciler ücretsiz sağlık desteğinden yararlanabilecek. Mezuniyet tarihi itibarıyla 2 sene süre ile anne ve babasının üzerinden sağlık güvencesinden yararlanma hakkı bulunan öğrenciler için şartlarda açıklandı.

Sosyal Güvenlik yasalarına bakılmaksızın anne ve babasının sigortalı olup olmadığına bakılmadan 18 yaşına kadar herkese sağlık sigortası yapılmaktadır.18 yaşını dolduran ancak eğitimine devam eden lise ve denge okullardan mezun olan lise öğrencileri için yaş şartı 20 olarak belirtilirken üniversite öğrencileri için 25 olarak vurgulandı. Öğrenip hayatını tamamlayan öğrenciler 2 yıl boyunca sağlık sigortası hakkından yararlanabilecek.
 

KIZ ÇOCUKLARINA FARKLI HAKLAR SAĞLANACAK

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Kız öğrenciler için sigortalılık hakkı da değişiklik gösteriyor. Kız çocukları Yalnızca eğitim hayatı içerisinde değil evleninceye kadar ailesi üzerinden yararlanabilecek kız çocukları için anne ya da babası üzerinden sağlık hizmetlerinden herhangi bir prim ödemesi yapılmaksızın ücretsiz hizmet alabileceği aktarıldı.

Yeni eğitim döneminde mezun olan birçok genç GSS üzerinden ücretsiz olarak hizmet almaktadır. Bu hizmetten birçok kişinin haberi olmadığı belirtilirken yaşanan durum borçların birikmesine neden oluyor. 2022 itibarıyla GSS prim borcu bulunan kişilerin 31 Ağustos'a kadar anaparayı ödemeleri durumunda gecikme cezasından kurtulacakları aktarıldı.