Yeni Koronavirüs Tedbirleri: Kamu Ve Özel Sektörde Mesai Saatleri Belli Oldu!

Dün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni koronavirüs kararları ile alakalı önemli bir gelişme yaşandı. Sağlık bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge göndererek yeni tedbirlerin ivedilikle uygulanmaya başlanmasını talep etti. Yeni kısıtlamaların detaylarının açtığı genelge ile hangi koronavirüs yasakları geri dönüyor?

GÜNDEM 04.11.2020 - 14:31 04.11.2020 - 14:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapılan kabine toplantısının ardından koronavirüs kısıtlamalarına yönelik önemli açıklamalar yapmıştı. Yeni kısıtlamalar ile alakalı olarak kamuoyunu bilgilendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni kararlar vakit geçirilmeden uygulamaya sokuluyor. Bugün hem Sağlık bakanlığı hem de İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine genelge gönderilerek kısıtlamaların detayları hakkında bilgi verildi ve ivedilikle uygulamaya sokulması istendi.

KORONAVİRÜS DENETİMLERİ ARTIYOR!

Yapılan bilgilendirmeye göre vatandaşların toplu halde bulundukları marketler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri, toplu ulaşım araçları, otogarlar, işlek caddeler gibi alanlarda 10 günlük süreçte her gün denetim yapılacak. Maske ve mesafe kurallarına uymayanlara ise gerkekli cazi yaptırımlar uygulanacak.

22:00'DAN SONRA KAPALI OLACAK İŞ YERLERİ BELİRLENDİ

Ayrıca yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bazı iş yerlerine saat 22:00'dan sonra uygulanacak olan kısıtlamalar da hemen devreye alınacak. Buna göre paket servis haricinde saat 22:00'dan sonra lokanta, restoran, kafe, pastane, kafeterya ve bunun gibi yeme içme yerleri hizmet veremeyecek. Ayrıca kahvehaneler, kıraathaneler, çay ocakları, berberler, kuaförler, güzellik merkezleri, nikah ve düğün salonları, halı sahalar, spor salonları, internet kafeler, oyun salonları, bilardo salonları, lunaparklar, tiyatrolar, sinemalar, yüzme havuzları, hamamlar, kaplıcalar ve saunalar saat 22:00'dan sonra kapalı olacaklar.

MESAİ SAATLERİ YENİDEN DÜZENLENİYOR!

Alının yeni koronavirüs tedbirlerinden birisi de kamuda ve özel sektörde kademeli mesai saatlerine geçiş oldu. Kademeli mesai saatlerine geçişler her ilde ayrı ayrı yapılacak. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu konuda yetkili olacaklar. Her ilde farklı planlama yapılacak olması nedeniyle kademeli mesai saatleri kapsamında mesaiye başlama saatleri ile mesaiyi bitirme saatleri belirlendi. Buna göre 06:00 – 15:00, 06:30 – 15:30, 07:00 – 16:00, 07:30 – 16:30, 08:00 – 17:00, 08:30 – 17:30, 09:00 – 18:00 mesai saatlerinin uygulanmasına karar verildi. Bu saatler içerisinde ara dinlenmesi de bulunuyor. Bu saatlerin hangi iş yerlerinde ne şekilde geçerli olacağı her ilde ayrı ayrı olarak değerlendirilip karar verilecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@