Koronavirüs salgını kış aylarının yaklaşmasıyla beraber etkisini yeniden yükseltmeye başladı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeni vaka sayıları yükselişe geçti. Bu nedenle il pandemi kurulları il bazında yeni tedbirleri uygulamaya başladılar. Bazı illerde çocuk parkları kapatılırken bazı illerde de 65 yaş üzeri vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına sınırlamalar getirildi. Hatta yine 65 yaş üzeri vatandaşlar bazı illerde semt pazarlarına yalnızca günün belirli saatlerinde girebiliyorlar.

BİLİM KURULU İSTANBUL'DA TOPLANACAK!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında geçtiğimiz haftanın son gününde İstanbul'da geniş çaplı bir koronavirüs toplantısı yapıldı. Bu toplantıda İstanbul ve Marmara başta olmak üzere bazı büyükşehirlerde yeni tedbirler alınması yönünde fikir alışverişinde bulunuldu. Çarşamba günü ilk defa İstanbul'da toplanacak olan Bilim Kurulu Toplantısı'ndan çok önemli tavsiye kararlarının çıkması bekleniyor.

APARTMAN VE SİTELERE YASAK KARARI!

Yeni yasakların çıkması gündemde olurken koronavirüsün en çok kapalı mekanlardaki toplu buluşmalardan kaynaklandığı bilim adamlarınca ifade ediliyor. Bu maksatta illerde apartmanların ve sitelerin bahçelerdeki toplanma alanlarına yönelik yasaklamaların getirilmesi ve bu konuda aparman ve site yönetimlerinin görevlendirilmesi planlanıyor.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GÜNDEME GELECEK

Koronavirüsün yayılmasına engel olacak en etkin kısıtlama olan sokağa çıkma yasakları da yeniden değerlendirilmeye başlandı. Büyükşehirlerdeki vaka artış sayısına bağlı olarak Kasım ve Aralık aylarında hafta sonu sokağa çıkma yasakları gündeme gelebileceği belirtildi.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAKLARI GERİ DÖNEBİLİR!

Sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra şehirlerarası seyahat yasakları da alınacak olan önlemler arasında kendisine yer buldu. Yine vaka sayılarının takibi ile gündeme gelecek olan bu kısıtlama için de radikal kararlara imza atılabileceği vurgulandı.

KORONAVİRÜS KAPALI ALANLARDA DAHA ÇOK BULAŞIYOR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bir açıklama yaparak koronavirüs sürecindeki son durumu değerlendirdi. Tevfik Özlü salgında kötü günlerin geride kaldığını söyleyemeyeceklerini belirterek, “Koronavirüs salgınında kötüyü geride bıraktık diyemeyiz. Hatta daha kötü günler dahi görebiliriz. Salgının seyrine baktığımızda bir duraklama göremiyoruz. Salgın hem bulaşıyor, hem hastalandırıyor hem de öldürüyor. Vakalar sadece İstanbul'da veya Türkiye'de artmadı. Tüm dünyada koronvirüs etkisini arttırıyor. Yaz aylarında bir azalma meydana geldi. Çünkü insanlar kapalı alanlarda durmadılar.Şimdi yeniden kapalı alanlarda toplulaşma arttığı için salgın da yayılma hıznı arttırdı.” dedi.

isbilgisi.com