Yeni İstihdam Paketi TBMM'den Geçti! İşverenlere Ve Çalışanlara Hangi Destekler Verilecek?

Kamuoyunda yeni istihdam paketi olarak bilinen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi. Türkiye'de çalışma hayatında neler değişecek? İşverenler eve çalışanlara hangi imkanlar sağlanacak? İşte yapılan değişikliklerin detayları...

EKONOMİ 12.11.2020 - 06:40 12.11.2020 - 06:40

TBMM Genel Kurulu'nda İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Türkiye'de çalışma hayatında önemli değişiklikler yapacak olan yeni kanunun detayları belli oldu. Çalışma hayatında hangi değişikliker yapıldı?

İŞSİZ KALIP 90 GÜN İÇİNDE İŞE GİRENLERE PRİM DESTEĞİ!

İşsizlik ödeneğinden yararlanan vatandaşlar işten ayrıldıktan 90 gün içerisinde işe girip 12 ay süreyle kesintisiz çalışmaları halinde işsizlik ödeneğinden yararlandıkları süre için hesaplanacak olan uzun vadeli sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Bu şekilde çalışanların emeklilik primlerine dair herhangi bir kayıpları olmamış olacak.

İŞVERENLERE VERİLEN İSTİHDAM TEŞVİKLERİ UZATILACAK!

Yeni kanun ile beraber kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi bulunan çalışanların istihdam edilmesi durumunda işvrenlere sağlanan prim desteğinde de uzatma yetkisi Cumhurbaşkanı'na ait olacak. Bu kapsamda bir önceki yılın ortalamasına ilave edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle işverene verilen prim teşviki, Gelir Vergisi stopaj teşviki, Damga Vergisi desteği süreleri 31 Aralık 2023'e kadar uzatılabilecek.

CUMHURBAŞKANI'NA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASINI UZATMA YETKİSİ!

Kabul edilen kanunla beraber Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uzatma yetkisi verilecek. Daha önce verilen yetkinin süresinin dolacak olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yeni değişiklikle Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek.

ESKİ ÇALIŞANLARINI İŞE ALAN İŞVERENLERE GÜNLÜK 44,15 TL DESTEK VERİLECEK

1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten ayrılan çalışanların eskiişyerlerinde yeniden çalışmaya başlamasıyla işverenlere destek ödemesi yapılacak. Bu durumda bulunan işverenler işe geri aldıkları her bir eski çalışan için devletten günlük 44,15 TL destek alacak. Bu destek işverenlerin her ay ödemesi gereken primlerden mahsup edilecek. Çalışanlar eski iş yerlerine başvurup işe alınarak ardından ücretsiz izne ayrılırlarsa günlük 39,24 TL, işe başvurup işe alınmayanlara ise hane başına günlük 34,34 TL destek ödemesi yapılacak.

Öte yandan kanun teklifinde bulunan ancak çok büyük bir tepki topladığı için geri çekilmek zorunda kalınan esnek çalışmayla alakalı tüm maddeler devre dışı kaldı. Esnek çalışmaya dair herhangi bir değişiklik yapılmadı. Esnek çalışma konusunda eskiden hangi uygulamalar bulunuyorsa aynı şekilde devam edilecek.

isbilgisi.com