Yeni Dolandırıcılık Yöntemi! Vatandaşları Böyle Kandırıp Banka Hesaplarını Boşaltıyorlar!

Kamu bankaları tarafından açıklanan cazip kredi paketleri dolandırıcıların yeni yöntemleri haline geldi. Cazip kredi imkanları ile kredi kullanımının arttığı günlerde kendilerine bankacı süsü veren dolandırıcılar telefonla yaptıkları işlemlerle tuzaklarına düşürdükleri vatandaşların banka hesaplarını boşaltıyorlar.

GÜNDEM 11.06.2020 - 14:42 11.06.2020 - 14:42

Türkiye'de dolandırıcılar gündemdeki yenilikleri takip ederek dolandırıcılık yöntemlerini güncelliyorlar. Yeni yöntemleri devreye sokan dolandırıcılar vatandaşların zaaflarını kullanarak tüm banka hesaplarını boşaltıyorlar.

DESTEK PAKETLERİ DOLANDIRICILARA YARADI

Kamu bankalarının yeni kredi paketlerini cazip seçeneklerle açıklaması dolandırıcıların işine geldi. Kredilere olan ilgi artınca vatandaşların bankalar ile olan iletişimi güçlendi. Bankalarla daha sık görüşme yapan vatandaşların bu değişimi dolandırıcılara ilham oldu.

YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ

Çeşitli yollarla vatandaşlar hakkında bilgiler edinen dolandırıcılar sabit bir hat üzerinden o vatandaşları telefonla arıyorlar. Vatandaşlara kredi tahsisi yapıldığını veya kredi kartı limitinin arttırıldığını söyleyen dolandırıcılar ilgi çekmeyi başarıyorlar. Bu sırada vatandaşların banka hesaplarında işlem yapan dolandırıcılar şifre engelini geçebilmek için vatandaşların telefonlarına gelen şifreyi kendilerine söylemeleri gerektiğini belirtiyorlar. Vatandaşlar bu isteğe olumlu yanıt vererek dolandırıcılara telefonuna gelen şifreyi veriyor. Bunun üzerine dakikalar içerisinde vatandaşlar banka hesaplarındaki tüm paralar dolandırıcıların hesaplarına aktarılıyor. Vatandaşlar ise banka hesaplarına bakmadan dolandırıldıklarını anlayamıyorlar.

BANKA BİLGİ İSTEMEZ!

Yetkililer vatandaşları dolandırılık olayların akarşı uyarmaya yine devam ediyorlar. Bankalar dahi olsa vatandaşların telefondan herhangi bir bilgi vermemeleri gerektiğini söyleyen yetkililer bankaların zaten vatandaşların bilgilerine dair ihtiyaç duyacakları verilere sahip olduklarını belirttiler.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@