TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden ve kabul edilen değişikliklerle çalışma hayatı çok derinden etkilenecek. Yeni uygulamalarla beraber çalışanları ve işverenleri ilgilendiren değişiklikler iş hayatını olumlu ve olumsuz olarak etki altına alacak.

Kabul edilen maddelere göre işsizlik maaşı alan vatandaşlar işten ayrıldıktan 90 gün içerisinde işe girmeleri ve 12 ay boyunca kesintisiz olarak çalışmaları durumunda işsizlik maaşı oldıkları süre için sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

CUMHURBAŞKANINA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE ALAKALI YENİ YETKİ

Yapılan değişiklikle birlikte Cumhurbaşkanı Recep tayyiP Erdoğan, Kısa Çalışma Ödeneği süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek. Buna bağlı olarak Kısa çalışmadan dönen işverenlere verilen prim desteği de Cumhurbaşkanı tarafından 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek.

ESKİ ÇALIŞANINI İŞE ALANA GÜNLÜK 44,15 TL DESTEK

1 Ocak 2019 ile17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılan çalışanların en son çalıştıkları iş yerlerinde yeniden işe başlamaları durumunda işverenlere destek sağlanacak. Buna göre bu işverenler SGK'ya her ay ödeyecekleri primlerden düşülmek üzere günlük 44,15 TL destek alacaklar.

KONAKLAMA VERGİSİ YİNE ERTELENİYOR

Koronavirüs sürecinde oldukça olumsuz etkilenen turizm sektörüne de çeşitli kolaylıklar getiriliyor. Buna göre kamu arazileri üzerinde turizm tesisi yaparak faaliyet gösteren işletmecilerin 1 Nisan 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasındaki dönemde ödemeleri gereken kira, izin, tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma bedelleri ve hasılat payları ödeme süreleri 6 ay ertelenecek. Ayrıca 1 Ocak 2021'de uygulamaya gireceği söylenen konaklama vergisi de 1 Ocak 2022'ye ertelenecek.

BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMELERİ GELİYOR

Belirli Süreli İş Sözleşmeleri üzerinde de önemli değişiklikler yapılıyor. 25 yaş altındaki çalışanlarla yapılacak olan belirli süreli iş sözleşmelerinin süresi çalışanın 25 yaşını doldurduğu tarihi geçemeyecek. Bu sözleşmelerin toplam süresi 2 yıldan uzun olamayacak.

isbilgisi.com