Yeni Delhi’deki ticari bina yangınında 27 kişinin öldüğünden korkuluyor

Hindistan’ın başkentinde Cuma akşamı dört katlı bir ticari binada çıkan büyük bir yangında en az 27 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Kontrol odasından yapılan açıklamaya göre, çoğunlukla dükkanların bulunduğu binadan düzinelerce kişi kurtarıldı. Bina, Yeni Delhi’nin batısındaki Mundka bölgesinde yer almaktadır.

Hindistan haber ajansı Press Trust, yangında 12 kişinin yandığını ve 50 kişinin binadan tahliye edildiğini söyledi.

Yirmi yedi itfaiye aracı, beş saatten fazla süren mücadelenin ardından alevleri söndürdü. Yangın kontrol odasından yapılan açıklamada, enkazda mahsur kalanların arandığı belirtildi.

Yangının nedeni hemen belli olmadı.

“Delhi’deki Mundka Metro İstasyonu yakınlarındaki bir binada meydana gelen trajik yangın kazasından dolayı sıkıntılı. Acılı ailelerine başsağlığı dilerim. Hindistan Devlet Başkanı Ram Nath Kovind, “Yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyorum” dedi.

Başbakan Narendra Modi, can kaybından son derece üzüldüğünü söyledi.

İnşaat yasaları ve güvenlik normlarının genellikle inşaatçılar ve sakinler tarafından çiğnendiği Hindistan’da yangınlar yaygındır.

Delhi İtfaiye Hizmetleri müdürü Atul Garg, binanın itfaiyeden izni olmadığını ve yangın söndürücüler gibi yangın güvenliği ekipmanlarıyla donatılmadığını söyledi.

Yaralılar, güvenlik kamerası gibi ekipmanların imalatında kullanılan yanıcı plastik malzemenin depolandığı binanın ikinci katında meydana geldi.

Indian Express gazetesi, güvenlik kamerası satan bir şirketin iki sahibinin, yangının ofislerinden başladığı bildirilirken sorgulanmak üzere gözaltına alındığını söyledi. Polis tarafından hemen bir doğrulama yapılmadı.

2019 yılında Yeni Delhi’de bir binada elektrik kısa devresinin neden olduğu yangın 43 kişiyi öldürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.