Ana Sayfa GÜNDEM Yeni Askerlik Sistemi Nisan’da Yasalaşacak

Yeni Askerlik Sistemi Nisan’da Yasalaşacak

Yeni askerlik sistemi Nisan ayında TBMM'ye gelecek.

23
0
Paylaş

Yeni Askerlik sistemi ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Çalışmaların halen daha devam ettiği ve Nisan’da meclis gündemine geleceği açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop, yeni askerlik sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Askerlik sisteminin nisan ayında meclis gündemine geleceğini söyleyen Aktop çalışmalar diğer kurumlarla beraber koordineli olarak devam ediyor. TSK rütbeli personel ihtiyacını yönelik olarak lisans ve lisansüstü mezun yükümlülükler de ihtiyaç kadarı yedek subay ve ihtiyaç kadarı da 2 ay temel ve sınıf eğitimi alarak on ay kıta hizmet olmak üzere toplamda 12 Ay TSK da görev yapacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin er ve erbaş ihtiyacına yönelik olarak lise ve altı mezunu yükümlüler bir ay temel askerlik görev alacak. 5 ay zorunlu hizmet olarak toplam 6 ay süreyle TSK da görev yapacak er ve erbaşlar ayrıca 6 aylık süre sonunda istek ve tercih durumuna göre kadrolu personel olarak 6 ay süreyle maaşlı istihdam 12 aylık hizmetini tamamlayarak askerlik vazifesini yerine getirebilecek.

Bedelli Askerliğe yönelik uygulamada Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanacak. Bedelli askerlik için kontenjan belirlenecek bedelli askerlik askerlikten faydalanmak isteyen kişilerin çok fazla olması durumunda ise bu kişiler arasında kura ile tercih yapılacak. Tüm yükümlüler 1 ay temel askerlik görevini yerine getirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here