Ana Sayfa DÜNYA Yemen Salgın Yüzünden Çok Günler Geçiriyor

Yemen Salgın Yüzünden Çok Günler Geçiriyor

Yemen de kolera salgını giderek artıyor.

6
0
Paylaş

Yemen’de husilerin kontrolünde olan bir bölgede kolera salgını için olağanüstü hal ilan edildiği duyuruldu. husilere bağlı Sabah Haber Ajansı’nın yapmış olduğu açıklamada Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Taha el-Mutevekkil, bazı bölgelerin hala da kontrol altında tutulduğunu ancak bu bölgelerde salgın haline gelen Kolera ile birlikte mücadelenin çok zor olduğunu duyurdu.

Cumartesi günü Husiler tarafından kolera ile mücadele etmek için sağladığı tüm okulların kantinlerinin kapatılmasına karar verilmişti.

Özellikle husilerin kontrolü altında bulunan bölgelerde yoğun kolera salgını olduğu gözleniyor. UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri konuyla alakalı açıklama yaparak 2019 başından bu yana Yemen’de Kolera vakalarının artış gösterdiğini ve 17 Mart’a kadar 109 bin kişinin başvurduğunu ve bunlardan 190 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yemen’de uzun süredir siyasi istikrarsızlık devam ediyor. Eylül 2014’ten beri Başkent sana ve bazı bölgeler husilerin elinde bulunuyor. Ayrıca Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015 den bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek vermeyi sürdürüyor.

4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda çok sayıda insan hayatını kaybetti. Ülkede temiz suya erişim oldukça zor yetersiz beslenme ilaç ve tıbbi malzemelerde ki eksisi eksiklik nedeniyle kolera ve diğer hastalıklar buluşmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here