Yatırımda Tercihler Değişti! Son Dönemlerde Borsa ve Konut Yatırımı Ön Plana Çıktı

Son dönemlerde yatırımcıların tercihleri değişirken, yapılan kampanyalar ve faiz indirimleri ile birlikte genç yatırımcılar konut ve borsaya yönelmeye başladılar.

EKONOMİ 06.06.2020 - 09:32 06.06.2020 - 09:32

Piyasalarda gündeme gelen negatif faiz oranlarının getirisi yatırımcıları pek memnun etmemeye başladı. Bunun ardından son zamanlarda oldukça tartışılan döviz ve altın vergisinin ardından tercihler tamamen değişmeye başladı.

Bankaların mevduatlar karşılığında uygulamış oldukları faiz oranları enflasyon oranlarının altında kalmaya başladı. Bunun ardından döviz ve altın alımları için getirilen kambiyo vergisinin 5 kat artırılması yatırımcıları düşünmeye itti.

Tasarruf sahibi olan kişilerin kafalarının ciddi oranda karıştığı ifade edildi. Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 11.39 seviyelerine kadar yükselmiş oldu.

Konut ve Borsaya Yönelim Arttı

Bu durum yatırımcıları farklı arayışlar içerisine itti. Mevduat faizinde meydana gelen hızlı düşüş ve bunun tam tersi olarak borsada meydana gelen hızlı yükseliş sonrasında vatandaşlar hisse senedi piyasasına girmek için harekete geçtiler. Borsayı detaylı bir şekilde incelediğimiz zaman mayıs ayında 80 binden fazla yeni yatırımcının kazanıldığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra son dönemlerde konut sektörü için gerçekleştirilen kampanyaların giderek yükselmesi ve yeni bir boyut kazanması, kira gelirleri de düşünüldüğü zaman ya da konutun sürekli değerlendiği göz önünde bulundurulduğu zaman konut yatırımlarını da gözler önüne seriyor.

Son dönemlerde yatırımcıların gözde yatırım araçları konut ve borsa olarak ifade edildi. Bu durumun getirilen zamlar, vergiler, düşürülen faizler ve yeni bir soluk arayışı sebebiyle gerçekleştiği düşünülüyor.

 isbilgisi.com