Geride bırakmış olduğumuz yılın son çeyreğinde döviz kurları ile birlikte yükselişe geçen altın fiyatları, yeni dönemde de hem yatırımcılarının hem de potansiyel yatırımcılarının kafalarını karıştırmaya devam ediyor. Uzunca bir süre boyunca düşüş eğiliminde olan son haftalarda ise agresif bir çıkış yakalayan altın fiyatları, uzmanlar tarafından yakından takip ediliyor. 

Altında gözlenen ani çıkışlar mevcut yatırımcıları sevindiriyor olsa da bu yükselişin 2023 yılına yansımasının nasıl olacağına yönelik tedirginlik veren bazı değerlendirmeler ortaya çıktı. Altın piyasasına ilişkin yorumlarda bulunan Danimarkaları Saxo Bank ve Hollandalı ING Bank, yeni raporlarını kamuoyu ile paylaştı. 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

DANİMARKALI BANKADAN ONS ALTIN YORUMU!

yatirimcilar-dikkat-dev-bankalarin-altin-tahminleri-piyasalari-salladi-ons-altin-1850-dolar-ol

Danimarkalı Saxo Bank’ın Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, yeni bir ekonomi raporu yayınladı. Hansen söz konusu raporda şu ifadelere yer verdi: “2023 yılı, piyasanın enflasyonun öngörülebilir bir gelecek içerisinde parlak kalmaya devam edeceğini fark edecekleri bir sene olacak. Burada önemli olan haklı olmak değil, küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı zorlukların farkına varmak ve bu durumun altını nasıl etkileyeceği hakkında bir tartışma başlatmak. Esasen, savaş ekonomisi enflasyonisttir. Biz, yatırımcıların 2023 yılında merkez bankalarının enflasyonu kontrol altında tutamayacaklarını fark etmelerini bekliyoruz.”

Altın fiyatlarını yükseltecek bazı gelişmelerin olacağını ileri süren Hansen, şu ifadeleri kullandı: “Altın, adeta orada yokmuşçasına 2 bin 75 dolar yakınında çift tepeyi kesti. Fakat gelecek yıl en az 3 bin dolara fırlayacak.”

ING’DEN ONS ALTIN TAHMİNİ!

Hollandalı ING Bank’ın Emtia Stratejisti Ewa Manthey, altında son günlerde baş döndüren kazanımların olduğunu söyledi. Fed’in faizleri artırmaya devam etmesi sebebi ile rallinin sönme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Manthey, sözlerine şu şekilde devam etti: “2023 yılının ikinci yarısında altının yükselmesini bekliyoruz. Ek olarak 2023 yılının son çeyreğinde de fiyatların bin 850 dolara ulaşacağını öngörüyoruz.”