Altın piyasalarındaki hareketlilik yatırımcıların tüm dikkatlerinin bu piyasaya çevrilmesine neden oldu. Fiyatlardaki kırılganlık ve ABD merkezli siyasi ve ekonomik veri akışları altın piyasasında belirleyici olmaya devam ediyor. Türkiye'nin önemli yatırım şirketleri günlük altın yorumlarının yer aldığı analizleri yayınladılar.

RİSK İŞTAHI GÜÇSÜZ KALIYOR!

Altın fiyatları konusunda değerlendirme raporu yayınlayan Gedik Yatırım piyasalarda risk iştahının çok güçlü olmadığına dikkat çekti. Yatırım şirketinden yapılan değerlendirmede, “ABD'de piyasaların beklediği teşvik paketinde büyük bir belirsizlik olması, dünya genelinde koornavirüs salgınının artış göstermesi ve ABD başkanlık seçimleri fiyatlamalar üzerinde baskı yaratıyor. Bu nedenle risk iştahı güçlü bir noktaya ulaşamıyor. Ons altın 1.900 dolar çevresinde tutunmaya çalışıyor. Gram altında ise hafif alıcılı işlemler görülüyor. Altın fiyatlarında bir gerileme olması durumunda bir süre beklenilmeli.” denildi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR!

Bir diğer yatırım şirketi Kapital FX ise altın fiyatları hakkındaki değerlendirmesinde, “Ons altın yüksek seviyelerde çok ciddi bir dirençle karşılaştı ve gerilemeye başladı. ABD dolarının talep görmesi ve borsalardaki istikrarlı işaretler paritelerde bir geri çekilme imkanı sağladı. ABD'deki siyasi belirsizlikler ve koronavirüs salgınına dair endişeler emtia piyasalarının büyük kayıplar yaşamasının önünde engel oluyor. ABD seçimlerindeki belirsizlikler güvenli bir liman olan altına talep bulmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir haftalık süreçte altın fiyatlarında yükselişler meydana gelebilir.” ifadeleri kullanıldı.

ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ!

Altın fiyatları hakkında değerlendirme raporu yayınlayan IKON Menkul tarafından yapılan analizde, “Ons altın 1.909 dolar direncini test etmeye devam ediyor. Bu noktanın aşılması durumunda yukarı yönlü hareketler güçlenecektir. Bu güçlenme altın fiyatlarını agresif bir şekilde yukarıya taşıyabilir. Yatırımcılar dikkatli hareket etmeliler.” yorumuna yer verildi.

isbilgisi.com