ASGARİ ÜCRET SONRASI ZAM FIRTINASI

Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

Ülkemizde birçok zammı ve fiyatlandırmayı etkileyen asgari ücret ara zammı kısa bir süre önce açıklandı. Asgari ücrette ara zammın duyurulmasıyla birlikte milyonlarca sosyal yardım ödemelerinden faydalanan vatandaşlar meraklı araştırmaya koyuldu. Arama motorlarında sık sık araştırılan engelli aylığı ve yaşlı aylığı zammına dair iddialar ortaya atıldı.

Zamlı ödemeleri duyuran bazı medya organlarının üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamada ise medyada yer alan sosyal ödeme rakamlarının gerçeği yansıtmadığı duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıklaması ise şu şekilde;

"1 Temmuz 2023 - 31 Aralık 2023 arasında geçerli olacak yaşlı aylığı ve engelli aylıkları tutarları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak memur aylık katsayısı sonrasında hesaplanabilecektir"

ZAM GELMEDİ

Asgari ücrette ara zammın açıklanmasıyla birlikte kulaktan kulağa dolaşan sosyal yardım zamlarına dair açıklama yapan bakanlık, iddiaları yalanladı. Yayın organlarında yer alan "Yaşlı aylığı ve engelli aylıkları" başlıklarındaki haberlere yönelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

ZAMLARI BELİRLEYECEK DETAYLAR

Görüşmelerin ardından 20 Haziran 2023 tarihi itibariyle belirlenen güncel asgari ücret üzerine engelli aylığı ve yaşlı aylığı alan vatandaşlara aynı oranda zam yapıldığı iddia edilmişti.

Paylaşılan iddialar sonrasında Bakanlık tarafından "Yaşlı Aylığı ve Engelli Aylığına" dair bir değişikliğin henüz yapılmadığı duyuruldu. Yaşlı ve engelli aylığındaki ödemelerin 2022 sayılı Kanun gereğince, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve memur aylık katsayısına göre belirlendiği açıklandı.