Koronavirüs salgını devam ederken sık sık vatandaşlara evden çıkmamaları konusunda çeşitli uyarılar yapılıyor. Bu kapsamda alınan önlemler genişletilmiş ve 65 yaş üzerinin sokağa çıkması yasaklanmıştı. Sokağa çıkamayan yaşlıların emekli maaşlarını nasıl alacakları ve ulaştırılacak yardımların nasıl tamamlanacağı merak konusu oldu.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu koronavirüs salgını hakkında alınan önlemleri ve destek çalışmalarını denetlemek için sahaya çıktı. Vatandaş için gönderilecek maske yardımının paketlendiği ve diğer PTT şubelerine gönderildi PTT Hadımköy Kargo İşleme Merkezine bir ziyarette bulundu. Çalışmaları yerinde denetleyen Karaismailoğlu, çalışmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğü gördü.

Yaşlı, Engelli ve Emekli Maaşları Vatandaşların Kapısına Götürülüyor!

Sokağa çıkma yasağı kapsamında evde kalan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar emekli maaşlarını nasıl çekecekleri konusunda endişeye kapılmışlardı. Bu süreçte yapılan yeni çalışmalara göre yaşlılık, emeklilik, Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK ödemeler, vatandaşların talepleri doğrultusunda ekipler tarafından kapılarına kadar götürülüyor.

Vatandaşların istemeleri halinde Posta Çeki Hesaplarına ya da IBAN hesaplarına yatırıldığının da altı çizildi. Yapılan başvurular kapsamında şimdiye kadar 4 milyon 400 bin ailenin evlerinden dışarı çıkmadan ödemelerini sorunsuz bir şekilde evlerindeyken aldıkları belirlendi.

Evlere yapılan maaş ödemeleri ve yardım destekleri içinse şimdiye kadar toplam 8 milyon 400 bin işlem tamamlandı. Vatandaşların kendilerini korumaları için devlet tarafından dağıtılacağı ifade edilen maskelerin dağıtım işlemleri de başladı. Yapılan başvurular neticesinde PTT tarafından vatandaşların evine ulaştırılan maskeler için kargo ücreti ya da ek bir masraf talep edilmiyor. İstanbul için maskeler kişilere en yakın eczanelerden temin edilebilecek. Yardımlar bundan sonraki dönemde de hız kesmeden devam edecek.