Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT'yi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Milyonlarca kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT ile ilgili gözler mecliten çıkacak karara dönerken bu konuda yapılan açıklamalar yakından takip edilmeye devam ediyor. Emekli olmak isteyen milyonlarca kişi EYT ile ilgili geri sayımlarına başlarken emeklilikte yaş tablosu ve prim günüyle ilgili konular gündeme gelmeye devam ediyor. 

Farklı sektörde çalışan milyonlarca kişinin tek ortak hayali emekli olmak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan duyuruda geçtiğimiz sene verilen müjde sonrası birçok kişi emeklilikle ilgili araştırmalarına devam ederken EYT ile ilgili süren çalışmalar meydana gelen deprem nedeniyle askıya alınmıştı. Depremin meydana gelmesi nedeniyle Meclis'te çalışmalar dururken meclis çalışmalarına yeniden başladı. EYT ile ilgili çıkacak son karar ise merakla beklenmeye devam ediyor. 

GÖZLER MECLİSE DÖNDÜ!

EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı işe giren vatandaşları kapsıyor. EYT'den yararlanmak için belli başlı şartar aranırken 2 milyon 500 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT düzenlemesi ile kadın ve erkeklerden beklenen şartlar farklı kapsamda yer alıyor. Kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 yıl, erkeklerde ise 5200 prim günü ve 25 yıl şartı arandığı belirtildi. 

TEK TEK BELLİ OLACAK!

Milyonlarca kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT ile ilgili son düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Milyonlarca kişinin emekli edecek EYT ile ilgili açıklama son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılmıştı. Yapılan düzenlemelerin sonucunda 1999 ve 2008 arası sigortası olan kişiler için ise emeklilik şartları değişmeyeceği bu şartlar altında ise 25 yıl ve 7 bin prim gün şartı ile 58 yaşında, erkeklerde ise aynı koşullarda 60 yaş şartı aranacağı belirtildi. 

whatsapp-image-2022-12-28-at-14-37-24

Ağır emeklilik koşullarının geçerli olacağı kişiler ise 2008 yılı ve sonrası sigorta girişi yapılan kişiler olacak. 1 Mayıs 2008 ve sonrası olan kadınlar 7200 gün prim şartı ve 25 yıl sigortalılık süresi ile 58 yaşında erkekler ise aynı koşullarla 60 yaşında emekli olabilecekleri duyuruldu.