Yargıtay'dan Milyonları İlgilendiren Emsal Karar! Prim Ödemelerinin Yapılmaması İşçiye İstifa Hakkı Verecek!

Yargıtay tarafından verilen ve emsal olarak nitelendirilebilecek yeni karar sonrasında primlerini zamanında alamayan işçilere istifa etme hakkının doğduğu belirlendi. Bunun üzerine yeni kararın milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirdiği açıklandı.

EKONOMİ 30.05.2020 - 12:25 30.05.2020 - 12:25

Yargıtay tarafından verilen bir kararın son zamanlarda pek çok kişiyi yakından ilgilendirdiği belirtildi. Usta öğreticisi olarak çalışma yapan bir işçinin istifa etmesi üzerine soluğu mahkemede aldığı belirlendi. Prim ödemelerini alamadığı ve ücretinin zamanında yatmaması sonucunda şikayetçi olduğu öğrenildi.

İş Mahkemesi’ne yapmış olduğu başvurunun ardından iş akdini işçinin feshetmesi üzerine mahkeme tarafından alacaklarının tamamının ve kıdem tazminatının ödenmesine karar verildi. Davacı ise bu süreçte istifayı öne sürerek kıdem tazminatı ödemek istemediğini dile getirdi. Bu durum mahkeme tarafından kısmen kabul edilirken taraf avukatları ise kararın temyiz edilmesini istedi.

Yeni Karar Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor

Yargıtay tarafından verilen karar sonrasında prim ödemelerinin işçi için en önemli hak olduğu bir kez daha dile getirildi. İş sözleşmesinde aksinin ifade edilmemesi halinde prim ödemelerinin zamanında yapılması gerektiği ifade edilmişti.

Normal şartlarda kendi işten ayrılan ve istifa eden bir kişinin kıdem tazminatı ve diğer haklarını alması pek mümkün değilken bu durum işçiye istifa hakkını da sunacak. Bundan sonra işçi ile işveren arasında şeffaf bir düzenin olması ve ödemelerin zamanında yapılması beklenecek. İşçi prim ödemelerinin yapılmadığını tespit etmesinin ardından işten ayrılarak soluğu iş mahkemesinde alabilir ve tazminatı ile birlikte tüm haklarına sahip olabilir.

Alınan bu kararın milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendirdiği ve bundan sonraki kararların bu çerçevede alınabileceği ifade edildi.

 isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@