Yargıtay'dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Emsal Karar! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulursunuz!

Şirket belgelerinin fotokopisini çeken çalışanın tazminatsız kovulması hakkında Yargıtay benzer davalara emsal olacak bir karara imza attı. Mahkemenin çalışan haksızlığı uğradı kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Artık çalışanlar şirketlerin belgeleri ile alakalı çoğaltma yaparlarsa tazminatsız şekilde kovulabilecekler.

İŞ DÜNYASI 21.06.2020 - 10:50 21.06.2020 - 10:50

İstanbul'da bir asansör şirketinde uzun yıllar boyunca çalışan bir çaşılanın ticari şirket belgelerinin fotokopisini çekmek suretiyle çoğaltması üzerine ilgili şirket harekete geçti. Çalışanın bu davranışı nedeniyle tazminatsız şekilde kovulmasına karar veren şirket bu kararı uygulamaya soktu.

TAZMİNATSIZ ŞEKİLDE KOVULDU

Yıllarca çalıştığı şirketten kovulan çalışan soluğu İş Mahkemesi'nde aldı. Taminatının ödenmemesini ve kovulma nedenini kabul etmeyen çalışan işe geri dönüşünü ve bu mümkün olmazsa tazminatlarının kendisine ödenmesini talep etti.

Mahkemede davalı şirketin temsilcisinin verdiği beyana göre çalışanın iyi niyetli olmadığı ve şirket sırları olarak nitelendirilebilecek belgeleri kopyalayarak yeni bir şirket kurup menfaat elde etmeye çalıştığı belirtildi.

MAHKEME KOVULMAYI HAKSIZ BULDU

Mahkeme davacı çalışanın belgelerin kolayca bulunabilecek sıradan belgeler olduğunu söylemesine itibar eden mahkeme şirketin tazminat ödemesine hükmetti. Bu kararı kabul etmeyen davalı şirket kararı temyiz etti ve karar Yargıtay'a gönderildi.

YARGITAY SÖZLEŞME FESHİ DOĞRU DEDİ

Davaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Yargıtay kararında davacı çalışanın kıdem ve ihbar tazminatı talep etmesinin hukuksuz olduğuna işaret edildi. Çalışanın işverenine sadakat borcuna aykırı şekilde hareket ettiği belirtilen kararda iş akdinin feshinin haklı olduğuna hükmedildi.

Mahkeme sırasında davacı çalışan bahse konu olan belgeler hakkında zaten kendisinde var olan belgeleri güncellemek için fotokopi yaptığını beyan etmesi belgelerin çoğaltıldığına somut kanıt olarak gösterildi. Şirket temsilcisinin bu belgeler ile alakalı olarak çoğaltma yapma hakkının çalışanda bulunmadığını belirtmesi ise Yargıtay kararında belirleyici oldu. Yargıtay işvereni haklı bularak İş Mahkemesi'nin yanlış karar verdiğine hükmetti.

isbilgisi.com