Türkiye'de milyonlarca borçlu vatandaş müjdesi verilen yapılandırma kanununun bir an önce çıkmasını bekliyor. AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un müjdelediği yapılandırma kanunundan KYK borçluları da faydalanacaklar. KYK'dan üniversite eğitimleri sırasında öğrenim kredisi alan ve bu suretle borçlanan 5 milyon vatandaşa yapılandırma imkanı veriliyor.

KYK BORÇLARI NASIL YAPILANDIRILACAK?

KYK borçlusu milyonlarca vatandaş borçların nasıl yapılandırılacağını merak ediyorlar. Bu konuda detaylar belli oldu. KYK borçları peşin veya 18 aya kadar taksitle yapılandırılabilecek. Bu taksitler iki ayda bir ödenecek ve toplam vade süresi 36 ay olmuş olacak. Ayrıca KYK borçlarının katlanmasına neden olan faizler ile alakalı olarak da kolaylık sağlanacak.

KYK BORÇLARINDAN FAİZLER SİLİNECEK Mİ?

Yapılandırılan KYK borcunun tamamını ödeyen vatandaşlardan anaparanın tamamı ve faizlerin yüzde 10'u alınacak. Peşin ödeme yapan vatandaşlar faizlerin yüz 90'ından kurtulmuş olacaklar. 1Örneğin 1 Kasım 2016 tarihinde 10.000 TL anapara KYK borcu olan bir vatandaşın güncel borcu şu anda 17.710 TL'dir. Peşin ödeme durumunda anaparaya gecikme faizi yerine yüzde 16,1 oranında indirimli enflasyon farkı uygulanacak. Bu şekilde vatandaşlar 7.710 TL gecikme faizi yerine 1.610 TK enflasyon farkı ödeyecekler.Taksitle ödeme yapacak olanlar 11.610 TL'lik bir yapılandırma borcunun altına girecekler. Peşin ödeyenler ise 1.610 TL'lik enflasyon farkının sadece yüzde 10'unu ödeyecekler. 10.161 TL peşin ödeme yapanlar borçlarından kurtulabilecekler.

KYK BORÇLARI NE ZAMAN YAPILANDIRILACAK?

KYK borçlarına yapılandırma hakkı yapılandırma kanununun çıkmasıyla birlikte verilecek. Bu kanunun ise 15 gün içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Vatandaşlar yapılandırma başvurularını bağlı bulundukları vergi dairelerinden yıl sonuna kadar yapabilecekler. 2020 sonuna kadar yapılandırma başvurusu yapmayan vatandaşlar yapılandırma haklarını kaybederek icre yoluyla borçlarının tahsil edilmesinin yolunu açacaklar.

isbilgisi.com