Ana Sayfa SPOR Yabancı Oyuncu Sayısı Yeniden Düzenleniyor

Yabancı Oyuncu Sayısı Yeniden Düzenleniyor

Yabancı futbolcu kuralı değişiyor. Kulüpler maksimum 10 yabancı futbolcu alabilecek.

4
0
Paylaş

Türk futbolunda uzun süre tartışma konusu olan yabancı futbolcu sayısı için yeni adımlar atılıyor. Gündemi uzunca süredir meşgul eden yabancı kuralına köklü bir değişiklik yapılması için çalışmalara başlandı.

Yeni kurala göre Süper Lig takımları toplamda en fazla 10 oyuncu ile sözleşme imzalayacak.  Bu oyuncuların 6 tanesi ilk 11’de oynayabilecek 2 yabancı oyuncu kulübede otururken diğer ikisi ise tribünde olacak yani 18 kişilik maç kadrosunda maksimum 8 yabancı oyuncu yer verilecek. Takımlar 28 kişilik kadrolarına da en fazla 10 tane yabancı oyuncu futbolcu ismi yazdırabilecek.

3 yıldır uygulamada olan 28 kişilik kadroda 14 yabancı futbolcu imkan tanınan sistem artık devre dışı kalıyor. Eski sistemde 12 yabancı futbolcu maç kadrosunda yer alabiliyordu ve ikisi de tribünden maçı izleyebiliyordu. Yeni düzenlemeye göre federasyon en fazla 10 yabancı oyuncu ile sözleşme yapılmasına izin verecek. Ayrıca 10 futbolcunun tamamı kadroda yer alamayacak ilk 11de en fazla 6 yabancı futbolcu yer verilecek 2 oyuncu kulübede diğer iki oyuncu ise maçı tribünden takip etmek zorunda kalacak bu durumda kulüplerin en az 4 futbolcu ile yolları ayırması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here