Whatsapp engellendiğini anlamak için mesaj atılması yeterli olabilir. Bu şekilde kişi engellendiğini karşı tarafa gönderdiği mesajın tek tık olduğunu görmesi ile anlayabilir. Ayrıca karşı tarafın profil resmi, son görülmesi, durumu ve hakkında kısmındaki paylaşımlarını göremez. Böylece karşı tarafın kendisini engellediği anlaşılır. Whatsapp engeli ile karşı tarafa gönderilen hiçbir mesaj iletilmez. Engel açılmış olsa bile mesajlar sadece gönderen kişi tarafından görüntülenir.

Whatsapp Engellenenler Nasıl Gözükür?

Whatsapp engellemelerini görmek için uygulamada bulunan ayarlar seçeneği üzerinden şu işlemler yapılmalıdır:

 • Whatsapp uygulaması açılır,
 • Uygulamanın sağ alt köşesinde bulunan ayarlar bölümü açılır,
 • Menüde bulunan gizlilik bölümü açılır,
 • Engellenenler bölümüne tıklanır,
 • Böylece numarası rehberde olmayan kişiler dâhil olmak üzere tüm engellenenler görüntülenmiş olacaktır.
 • Ayrıca engellenenler bölümünün sağ kısmında kaç kişinin engellendiği de gözükmektedir.

Whatsapp’ta Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Whatsapp üzerinden bir kişi engellenecekse bu durumda engellenecek kişi rehberde olmalıdır. Rehberde olmayan ve engellenmek istenen numaralar önce rehbere eklenmelidir. Rehbere eklenen numara bazı durumlarda whatsapp uygulaması üzerinden gözükmeyebilir. Bu durumda telefonun ayarlar bölümünde uygulamalara girilerek whatsapp kişileri güncelleme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede whatsapp uygulamasında rehbere eklenen kişiler görünecektir.

Whatsapp uygulaması açıldıktan sonra engellemek istenen numara ile bir sohbet penceresi açılır. Bu sohbet penceresinde kişinin adının veya numarasını göründüğü üst orta bölüme tıklandıktan sonra kişi hakkında tüm detaylar görüntülenir. Kişinin adı, numarası, kişiye gönderilen medya, bağlantı veya belgeler ile yıldızlı mesajlar görüntülenmektedir. Kişi profilinin en altında kişiyi engelle bölümüne tıklanır ve kişi hakkında uygulama iki soru sorar. Bunlardan biri engelle, diğeri ise engelle ve şikâyet et olarak karşıma çıkar. Kişi karşı tarafın numarasını sadece engellemek istiyorsa eğer bu durumda sadece engelle seçeneğini seçer ve whatsapp engel işlemini gerçekleştirir.

Whatsapp Şikâyet Et ve Engelle Seçeneği Ne İşe Yarar?

Whatsapp şikâyet et ve engelle seçeneği ile bazı olumsuz durumların önüne geçebilmek hedeflenmiştir. Bir kişi bir numarayı birden fazla şikâyet edip engelleyemez. Bu durumda eğer engellenen kişi birden fazla kişi üzerinden şikâyet et engelle durumuna maruz kalırsa, whatsapp uygulaması şikâyet edilen kişi hakkında işlem yapma hakkına sahip olmaktadır. Whatsapp uygulamasında sadece engelle seçeneği uygulandığında, kişi ile tüm konuşmalar ve tüm medyalar kişi silmediği takdirde whatsapp uygulamasında bulunur. Fakat kişi şikâyet et ve engelle seçeneğini ile bir engelleme işlemi yapmışsa bu durumda kişiyle arasındaki tüm sohbet, medya, video, arama kayıtları, sesli mesajlar ve yıldızlı mesajlar kalıcı olarak silinir.

Whatsapp uygulaması kullanıcıların her türlü güvenliğini düşünerek şikâyet et ve engelle seçeneğini geliştirmiştir. Bu seçenek ile olumsuz durumların önüne geçebilmek hedeflenmektedir. Kişiler birden fazla şikâyet alırsa whatsapp şirketi, şikâyet edilen numaranın bir daha whatsapp kullanmasına izin vermeyebilir. Bu durumda karşı tarafı da düşünerek engelleme işlemi yapmak sağlıklı bir karar olacaktır. Aykırı hareketlerde bulunan kişiler sadece whatsapp uygulamasına şikâyet edilmeden gerekli olduğu hallerde güvenlik birimlerine de şikâyet edilebilir.

Whatsapp Engeli Nasıl Kaldırılır?

Whatsapp engel kaldırma seçeneği ile daha önceden engellenen bir kullanıcı hakkında tüm detaylar tekrar görülebilir. Bu durumda kişiler engelleme işleminden önce olduğu gibi mesaj gönderip mesaj alabileceklerdir. Engel kaldırma işleminden sonra sohbet silinmemiş ise fotoğraflar, videolar, yıldızlı konuşmalar, medya ve belgelere ulaşılabilir. Engel kaldırma işlemi şu şekilde yapılır:

 • Whatsapp uygulaması açılır,
 • Ayarlar bölümü seçilir,
 • Hesap bölümü seçilir,
 • Gizlilik seçilir,
 • Engellenen kişiler açılır ve engelleri kaldırılmak istenen kişinin whatsapp engeli kaldırılmış olur.

isbilgisi.com