Whatsapp uygulaması üzerinden konum atmak için kullanıcılar sohbet penceresinde bulunan ‘‘+’’ ikonunu kullanabilir. Whatsapp uygulaması üzerinden konum göndermek birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede kişiler gidecekleri güzergâhları daha kolay tespit edebilmektedir. Ayrıca kişiler nerede olduklarını tarifleyemediği zaman whatsapp konum atma özelliği ile karşı tarafa nerede olduklarını kolayca bildirebilir. Whatsapp üzerinden konum göndermek için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Telefon ayarlarından konum paylaşma özelliğinin açık olup olmadığı kontrol edilir,
  • Telefon uygulamalarında bulunan whatsapp seçeneği tıklanır ve konum paylaşmaya izin ver komutu uygulanır,
  • Konum gönderilecek kişinin sohbet penceresi açılır,
  • Açılan pencerede mesajlaşma alanının solunda bulunan ‘‘+’’ ikonu seçilir,
  • Menüde konum seçeneği seçilir,
  • Mavi ile gösterilen yer kişinin kendi konumudur.
  • Kişi konumunu göndermek için iki seçenekten birini seçmelidir.
  • Bunların ilki mevcut konumu paylaş seçeneğidir.
  • Diğeri ise şu anki konumu gönder seçeneğidir.
  • Her iki seçenekte kişinin konum göndermesi için kullanılabilir.

Whatsapp Mevcut Konumu Paylaşma Özelliği Nedir?

Whatsapp uygulaması üzerinden mevcut konumu paylaş özelliği kullanılarak konum gönderimlerinde kişiler konumlarını uygulamada belirlenen saat aralıklarında kişiler ile paylaşmaktadır. Mevcut konum gönderimlerinde 15 dakika, 1 saat ve 8 saat konumu paylaş özelliği bulunmaktadır. Konum paylaşmak isteyen kişiler bu süreler boyunca karşı taraf ile konumlarını paylaşmaktadır. Mevcut konum gönder özelliği süresi bittiğinde karşı taraf hakkında herhangi bir konum bilgisi alınamaz. Yeni konum gönderilmediği sürece, sürenin dolduğu yerde kişinin konum bilgisi kalır. Süre bittikten sonra konum değişmiş ise karşı taraf bu bilgiyi göremez. Ayrıca whatsapp uygulaması üzerinden mevcut konum paylaşma özelliği kullanılarak konum gönderildiğinde kişi bu konumu saat kaça kadar alabileceği bilgisini de gönderilen konumun sol alt köşesinden görüntüleyebilir.

Whatsapp uygulaması üzerinden mevcut konum paylaşma özelliği yanlış kullanılmışsa bu durumda konum gönderimi yapan kişi paylaşmayı durdur seçeneğine tıklayarak işlemi iptal etmiş olur. Kişi işlemi iptal ettiğinde harita üzerindeki konumu ne zaman sonlandırdığını karşı taraf görebilir. Ayrıca sonlandırma işleminden önce kişi hangi konumdaysa karşı taraf son konum bilgisini de görüntüleyebilir. Whatsapp konumunu sonlandıran kişi bu işleminin ardından gönderdiği konumda mevcut konum sonlandırıldı yazısını görmelidir.

Whatsapp Şu Anki Konumu Paylaşma Özelliği Nedir?

Whatsapp uygulaması üzerinden şu anki konum paylaşma seçeneği ile konum gönderilecekse sohbet penceresinde bulunan + ikonu kullanılmalıdır. Şu anki konum paylaşma özelliğinin kullanılması kişinin sürekli görüntülenmesini sağlamaktadır. Şu anki konum gönder seçeneği ile konum gönderme işlemi yapılacaksa bu durumda konum doğru şekilde gönderilmesinde imlecin tam konuma geldiğini beklemek gereklidir. Şu anki konumu paylaş özelliği kullanılmaya başlandığında uydudan en doğru konum metre cinsinden kişiye gösterilir. Konum özelliği gönderilmeden önce altında yazan metre cinsinden konum sapması kontrol edilmeli ve kişiye konum gönderilmelidir. Yaklaşık 30 – 40 saniye kadar beklendiğinde doğru konum için en uygun metre aralığına ulaşıldığı zaman konum karşı tarafa gönderilmelidir.

Whatsapp Harita Ayarları Nedir?

Whatsapp harita ayarları konum gönderimi yapılacağı zaman konumu görüntülemek için tercih edilecek ayarlardandır. Bu ayarlar konum gönder seçeneği seçildikten sonra harita ekranında bulunan ‘‘i’’ ikonu tıklanarak ulaşılabilir. Bu sayede konum, hibrit ve uydu görüntülerinden biri seçilerek konum görüntülenmesi yapılabilmektedir.

Whatsapp Üzerinden Gönderilen Konum Google Haritalarda Nasıl Açılır?

Whatsapp uygulaması üzerinden paylaşılan konum bilgisini Google haritalarda açmak için karşı tarafın gönderdiği konum bilgilerine tıklanarak harita ekranında bulunan, haritalar ile aç veya Google maps ile aç seçeneklerinden biri seçilebilir. Bu sayede kişiler whatsapp konumunu istediği kişilere ulaşmak için yol tariflerini Google haritalar üzerinden alabilmektedir.

isbilgisi.com