Dünyada otomotiv sektörü gelecek yıllarda elektrikle çalışan araçların yaygınlaşacağını ve bu yönde yatırım yapan firmaların kazançlı çıkacaklarını dile getirirken Alman otomotiv devi Volkswagen'de dev bir hamle geldi.

Yatırımlarını elektrikli araçlar üzerine değiştirme kararı alan dev şirketin Çin'de elektrikli araç üretimi konusunda çalışmalar yapan şirketlerle yapılan satın alma görüşmelerini tamamlamak üzere olduğu bildirildi.

Sektörde yer alan iddialara göre JAC Motors'un da sahibi olan Anhui Jianghuai Automobile Group Holdingin yüzde 50'si için anlaşma sağlayan Volkswagen bu satın alma karşılığında 491 milyon dolar ödeyecek.

Elektrikli araç yatırımları bununla da sınırlı kalmayacak olan Volkswagen'in elektrikli araç bataryası üreten Guoxuan High-tech Co Ltd'nin de en büyük hissedarı olmak için teklif verdiği ifade edildi.

Volkswagen'in her iki anlaşmayı da bu hafta içerisinde açıklaması beklenirken bu yatırımlarla beraber Çin'de yabancı otomobil yatırımcısı hakimiyeti yine Alman şirketinde olacak.

isbilgisi.com