Türkiye'de milyonlarca vatandaşın vergi ve SGK borcu bulunuyor. Bu borçlar her ay gecikme faizi ile katlanıyor. Borçlara güncel olarak aylık yüzde 1,60 faiz uygulanıyor. Ödenmeyen borçlar yıllar içerisinde ciddi oranda artmış oluyor. TBMM'de komisyonda kabul edilen kanun teklifine göre devlete olan borçların faizleri büyük oranda silinecek. Sadece Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinde hesaplama yapılacak. Bu da faiz yükünden oldukça aşağıda bir tutara karşılı kgelecek. Ayrıca borçlar 3 yıllık vadede ödenebilecek.

ANAPARAYA AF GELMEYECEK!

Vergi affı olarak kamuoyunda adı geçse de vatandaşların borçlarındaki ana paralara kesinliklşe bir af gelmiyor. Affedilen kısım yalnızca faizlerde oluyor. Onun yerine ise farklı bir hesaplamayla enflasyon oranında fark alınıyor. Borcun peşin olarak ödenmesi durumunda ise vatandaşlara çok büyük bir imkan sağlacak. Bu şekilde ödeme yapan vatandaşlar ana para haricindeyüzde 10'luk bir farkla karşılaşacaklar. Diğer faizlerin tamamı ortadan kalkacak.

MASKE CEZALARINA YAPILANDIRMA YOK!

Yapılandırma Kanunu kapsamında çok sayıda borcun ödenmesine kolaylık getirilecek. Vatandaşlar bu kolaylıkların neler olduklarını merak etmeye devam ediyorlar. Yeni kanunla öğrenim ve katkı kredileri, köprü-otoyol geçiş ihlal cezaları, trafik cezaları, SGK primleri, gelir vergisi borçları, kdv borçları gibi çok sayıda borca ödeme kolaylığı getirilecek. Vatandaşa sağlanacak olan ödeme kolaylıkları maske cezalarını ise kapsamayacak. Toplum sağlığını tehlikeye atan vatandaşlara kesilen cezalar faiziyle tahsil edilecek.

YAPILANDIRMA NASIL OLACAK, ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Yapılandırma kanununun yasalaşmasıyla beraber işlemler vatandaşların bağlı bulundukları vergi daireleri aracılığı ile yapılacak. 31 Aralık 2020 mesai bitimine kadar yapılandırma işlemi yapılabilecek. Bu tarihten sonra yapılandırma kesinlikle yapılmayacak. Vergi borçları yapılandırmasının ilk taksiti 31 Ocak 2021'e kadar, SGK borçlarının yapılandırmasının ilk taksiti 28 Şubat 2021'e kadar ödenecek. Diğer taksitler ise iki aylık periyotlar halinde taksit sayısına göre ödenecek.

isbilgisi.com