Vergi, SGK Ve KYK Borçları İçin Yapılandırma Kanunu TBMM'den Geçti! Hangi Borçlar Nasıl Yapılandırılacak, Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Milyonlarca borçlu vatandaşın büyük bir merakla bekledikleri vergi ve SGK borçlarına yönelik yapılandırma imkanı tanıyan kanun TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bir süredir görüşmeleri süren yapılandırma kanunu ile beraber vatandaşlar devlete olan çok sayıda borcu taksitler halinde ödeyebilecekler. Peki yapılandırma başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak? Hangi borçlarda faizler silinecek? KYK borçları nasıl yapılandırılacak? İşte merak edilen tüm yapılandırma detayları...

EKONOMİ 12.11.2020 - 05:43 12.11.2020 - 05:43

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın devlete geçmiş döneme ait vergi ve SGK borcu bulunuyor. Bu borçların yapılandırılarak tahsil edilmesi ile alakalı olarak AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi için bir süredir TBMM'de görüşmeler devam ediyordu. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmeler sonucunda yapılandırma kanunu kabul edildi. Bu gelişmeyle beraber vergi ve SGK borçları kapsamında değerlendirilen tüm borçlara yapılandırma imkanı getirilecek. Vergi borçları ne zaman ve nasıl yapılandırılacak? İşte merak edilen tüm ayrıntılar...

VERGİ BORÇLARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILANDIRILACAK?

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yapılandırma kanununun detayları belli oldu. Buna göre vergi borçları yapılandırılacak. Borçlu vatandaşlar peşin veya 18 aya kadar taksitle borçlarını yapılandırarak ödeyebilecekler. Peşin ödeme yapacak olan borçlu vatandaşların borçlarında önemli derecede indirim uygulanacak. Bu yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen vatandaşlar yeni kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başvuru yapabilecekler. Yapılandırma başvuruları vatandaşların bağlı bulundukları vergi dairesinde yapılabilecek. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı'nın E-Devlet hizmetleri üzerinden de online olarak yapılandırma başvuruları alınabilecek. 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırma başvuruları alınacak.

YAPILANDIRMA BORÇLARI NASIL ÖDENECEK?

Vatandaşlar yapılandırdıkları borçlarının taksitlerini 2 aylık periyotlarla ödeyecekler. 18 ay taksit imkanını kullanan vatandaşlar borçlarını 36 ayda ödemiş olacaklar. Ayrıca ilk taksit tarihine kadar tüm borcunu peşin olarak ödeyen vatandaşların borçlarındaki faizler silinecek. İlk taksitler Ocak 2021'de ödenecek.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

-Gelir Vergisi

-Katma Değer Vergisi (KDV)

-Kurumlar Vergisi

-Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

-Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

-Tüm idari para cezaları

-KYK borçları

-Vergi cezaları

-Gecikme faizleri ve gecikme zamları

-Trafik cezaları

-Seçim ve nüfus cezaları

-Ecrimisiler

-Haksız alınan destek ödemeleri

-Belediyelere olan su borçları

-SGK prim borçları

-Hazine alacakları

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@