Ana Sayfa DÜNYA Venezuela Sınıra Asker Yığmaya Başladı

Venezuela Sınıra Asker Yığmaya Başladı

Venezuela yardım gelecek olan sınırlara Maduro’nun emriyle asker yığmaya başladı.

5
0
Paylaş

Venezuela’da gerilim tırmanmaya devam ediyor. Devlet başkanı Nicolas Maduro emri ile birlikte sınır hattında çok sayıda asker konuşlandırıldı. Ayrıca Hollanda’nın kontrolünde bulunan Karayip Adaları ile olan deniz bağlantısını da süresiz askıya aldılar.

Amerikan destekli Venezuela muhalefetinin insanı yardımların giriş tarihi olarak 24 Şubat öncesini açıklaması sınırda alarm verilmesine neden olduğu konuyla alakalı Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, yaptığı açıklamada, diğer hükümetlerden emir alma gibi bir durumumuz yok. Askerler bu topraklarımızın bütünlüğünü ihlal edilmesini önlemek için Nicolas maduro’nun talimatı doğrultusunda kırmızı alarma geçti açıklamalarında bulundu.

Tarihin en ciddi ve siyasi krizinden bir tanesi Venezuela Amerikan destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliği de devam ediyor. Devlet başkanı Nicolas Maduro bu tartışmaların Amerika’nın işgal stratejisinin bir parçası olduğunu ve kesinlikle buna izin vermeyeceklerini söyledi. Muhalefet ise tam tersini savunuyor. 300.000 kişinin çok acil yardıma ihtiyacı olduğunu 2 milyon kişinin de sağlık riski ile karşı karşıya bulunduğunu savunuyor. Ülkenin çok farklı yerlerine yardım gitmesi konusunda başta Amerika olmak üzere bazı ülkeleri bu konuda uyarıyor.

Tüm baskılara rağmen Maduro’ya sadık kalmayı sürdüren Venezuela orduda yardım gelebilecek olan sınırları asker koymaya devam ediyor. Özellikle 23 Şubat’ta ülkeye sokulması öngörülen yardım paketlerini engellenmesi konusundan mağdur onun emirlerini yerine getiriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here