Ana Sayfa TEKNOLOJİ Venezuela Halkı Para Bulamıyor Takas Yapıyor

Venezuela Halkı Para Bulamıyor Takas Yapıyor

Venezuela halkı oldukça zor durumda. Para olmadığı için takas yaparak alışveriş yapıyorlar.

41
0
Paylaş

Ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle Venezuela halkı para bulmakta sıkıntı yaşıyor. Halk kendi arasında takas usulü ile alışveriş yapmaya başladı. Her gün yüzlerce insan balık alabilmek için pazarlara akın ediyor.

Ancak balıkçılar balık satacak müşteri bulmakta sorun yaşıyor. Balıkçılarda geliştirdikleri kendi sistemleri ile birlikte 24 kilo sardalya bir paket süt tozu ile takas ediyor. Venezuela’nın Puerto La Cruz kentindeki Los Cocos takas uzun süredir yaygın bir şekilde devam ediyor. Enflasyonun aşırı derece yükselmesi ve kıtlığın artmasıyla birlikte vatandaşlar böyle bir çare buldu. Venezuela da et tavuk ürünlerini kıt olması enflasyon yüzünden insanları balığa yönelmiş durumda. Puerta La Cruz’da para görmek zor o yüzden insanlar da alışverişlerinde takas usulü ile gerçekleştiriyor.

Pazarcıların bir tanesi de eskiden insanların para ile ödeme yaptığını ama artık yapamadıklarını söyledi. en büyük kâğıt paramız bile bir paket un almaya yetmiyor diyen satıcı insanların kalsiyum ihtiyacını karşılamakta zorlandığını ve balıklar sayesinde protein ihtiyaçlarını giderdiklerini söylüyor. insanlar hastalık gibi durumlara karşı şu an için hazırlıklı değil. birçok insan ilaç bulmak konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Ayrıca eczanelerdeki raflarında büyük kısmı boş Avrupa pazarındaki sardalyenin fiyatı 8 dolarken Venezuela’da 24 kilo sardalya karşılığında sadece bir paket süt alınabiliyor. Bu da ülkenin ekonomik açıdan ne kadar zor durumda olduğunu büyük bir göstergesi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here