Koronavirüs salgını tüm dünyada çeşitli sektörlerin olumsuz etkilenmesine neden oldu. Türkiye’de de bankacılık sektöründe alınan önlemler neticesinde çeşitli değişiklikler yapıldı. Hafta içi banka şubelerinde yaşanan büyük yoğunluk, virüsün bulaşıcılığını artırması ve salgının büyümesi açısından büyük riske sebep oluyordu. Bankalar tarafından alınan ortak karar neticesinde hem çalışanların sağlığını düşünmek hem de virüsün yayılmasını engellemek için yeni tedbirler alındı

Banka Şubelerinin Sayısı Azaldı!

Bankaların tedbirler kapsamında çalışma saatlerinde değişiklik meydana geldi. Sabah 09:00’da açılan bankalar bu süreçte 12:00’da açılırken 17:00’da kapanma kararı aldı. Pek çok banka şubelerini kapatırken kısıtlı şube ve çalışanlarla acil işlemler için vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Pek çok banka çalışanı uzaktan destek verdiği müşterileriyle birlikte çalışma hayatına devam ediyorlar. Alınan önlemlere rağmen azaltılan banka şubeleri ve çalışma saatlerinin kısıtlı olmasından dolayı yine büyük bir yoğunluk yaşandığı belirlendi.

5 Bin Lira Altı İşlemler Bankadan Yapılmayacak!

Bankalar aldıkları yeni kararları açıkladılar. Banka şubelerinin azaltılması nedeniyle yaşanan yoğunluğu engellenmesi için vatandaşlar tarafından yapılan bazı işlemlere kısıtlama getirildi. 5 bin liranın altında olan tüm para çekme, para yatırma, Havale ve EFT gibi işlemler bankaya gelmeye gerek kalmadan ATM’ler aracılığıyla yapılacak. İşlem için bankaya gelen vatandaşların bu tür işlemleri reddedilecek.