Ramazan’ın gelmesi için sayılı günler kalmışken TESK Başkanı Bendevi Palandöken tüm vatandaşları yakından ilgilendiren uyarılarda bulundu. Bu dönemde ortaya çıkabilecek fırsatçılıklara karşı dikkatli olunması gerektiğinin altı bir kez daha çizildi.

Ramazan ayı başlamadan önce pek çok insan için geleneksel hale gelen Ramazan alışverişleri başlıyor. Bu süreçte koronavirüsü ve Ramazan’ı fırsat bilen pek çok kişinin fiyatları artıracağından endişe ediliyor. Merdiven altı ürünlerin üretimi de arttı. Ancak denetimler bu süreçte devam edecek.

Fırsatçılara 500 Bin Liraya Varan Cezalar Kesilecek!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamalarda devletin fırsatçılara göz açtırmamak için çalışmalara devam ettiğinin altını çizdi. Alınan yeni tedbirler kapsamında fırsatçıların tespit edilmesi halinde merdiven altı üretimlere ve fahiş fiyat uygulamalarına para cezası uygulanacak.

Devlet tarafından uygulanan para cezası miktarının ise 500 bin liraya kadar yükseleceği belirlendi. Son dönemlerde sokağa çıkmanın riskli bulunması sebebiyle  online market alışverişleri yüzde 129 oranında arttı. En çok gıda, temel ihtiyaç ve temizlik maddeleri satın alınıyor. Online alışveriş yaparken de güvenilir sitelere yönelmek, güvenli ödeme yöntemlerini seçmek vatandaşın mağduriyet yaşamasını engellemek açısından son derece önemli.