Koronavirüs salgınıyla mücadelede yetkililer her fırsatta evde kalmanın ve mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamanın önemini vurguluyorlar. 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı zaman zaman çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyor. Polis ve sağlık ekipleri tarafından vatandaşların ihtiyaçları karşılanırken, belediyeler hizmet sınırlarını genişletmek için yeni çalışmalar yapıyorlar.

İzmir Aliağa Belediyesi, hizmet sınırlarını genişleten ve vatandaşları evde kalmaya teşvik etmek için destek sunan belediyelerden bir tanesi oldu. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması vurgulanırken, bölgede vatandaşların market ihtiyaçlarını da evlerinden karşılamaları için çalışmalar yapıldı.

Sanal Market Hizmeti Açıldı

İzmir Aliağa Belediyesi tarafından vatandaşların her ihtiyaçları için markete gitmelerini engellemek ve sokağa çıkmalarını kısıtlamak için sanal market hizmeti hayat geçirildi. Vatandaşların kısa sürede ilgi gösterdiği sanal market uygulamasında sebze, meyve, bakliyat ve temel gıda ürünleri bulunuyor. Bu konuda hizmet vermek üzere açılan web sitesi üzerinden alışveriş yapılabilecek.

Belediye tarafından ‘Siz evde kalın biz size getiririz’ sloganıyla hazırlanan sanal market uygulamasında vatandaşlar için çeşitli ödeme yöntemleri sunuyor. Yapılan alışverişlerin ardından site üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapılabileceği gibi kapıda kart ya da nakit ödeme imkanı da sunuluyor. 19.00’a kadar yapılan alışverişler gün içerisinde vatandaşlara ulaştırılırken, akşam saatlerinde yapılan alışverişler bir sonraki gün ulaştırılıyor.

Sanal market uygulamasının ilerleyen günlerde geliştirilmesi amaçlanıyor. Kahvaltılık ve temizlik ürünlerinin eklenmesi için de çalışmalar devam ediyor. İzmir Aliağa Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmanın diğer belediyelere de örnek olması bekleniyor.