Ana Sayfa EKONOMİ Vatandaşlar Dolar Almayı Sürdürüyor

Vatandaşlar Dolar Almayı Sürdürüyor

Vatandaşlar dolar almayı bu haftada sürdürdü.

9
0
Paylaş

Vatandaşlar bir hafta önce oranla daha fazla dolar alımı gerçekleştirdi. Merkez Bankası haftalık para istatistiklerini yayınladı. Yurt içinde yerleşik kişilerin dolar mevduatları 59 milyar 806 milyon dolardan 61 milyar 12 milyon dolara kadar yükseldi. Vatandaşlar 15 Mart sonrasındaki biten haftada 1 milyar 106 milyon dolar aldı. 5 Ekim 2018 haftasından sonra vatandaşlar 23 haftadır üst üste döviz alımını gerçekleştirdi.

Yaklaşık olarak 6 aylık sürede döviz birikimleri kesintisi olarak artış göstermeye başladı. Yabancı para cinsinden mevduatlar 15 Mart haftasında 1,64 artış gösterdi toplamda 105,7 mi rekor kırmayı başardı.

Yurtiçi yerleşiklerin yerleşkelerinin Euro hesaplarında da artış gözlendi. 15 Mart ile biten haftada vatandaşlar tam olarak 305 milyon dolar değerinde Euro alımı gerçekleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak daha önce yapmış olduğu açıklamada “döviz alanların seçim sonrasında hayal kırıklığına uğrayacağını açıklamıştı. Berat Albayrak dövizdeki yükselişin seçim sonrasında duracağını ve hatta dolar başta olmak üzere tüm döviz cinsinden para birimlerinin Türk parası karşısında değer kaybedeceğini açıklamıştı. “

“Vatandaşları döviz almamaları konusunda uyaran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kesinlikle döviz alarak Türkiye ekonomisini derinden sarsmak isteyenlere yardımcı olmaktan başka da bir şey değildir. Türk ekonomisi bu tarz oyunlara gelmez kesinlikle döviz alımı yapanlar seçim sonrasında çok büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here