Vatandaşı Sevindirecek Doğalgaz Müjdesi! Türkiye'de Doğalgaza İndirim Geliyor!

Petrol fiyatlarında meydana gelen gerileme Türkiye'de yıl sonuna doğru doğalgaz fiyatlarında ciddi bir indirimin yapılmasının önünü açacak. Rusya ile olan anlaşmada fiyat güncellemesi yapacak olan Türkiye'de doğalgaz indirimi vatandaşa direk yansıtılacak.

EKONOMİ 14.06.2020 - 18:14 14.06.2020 - 18:14

Türkiye'de enerji sektöründe küresel gelişmelere bağlı olarak fiyat düzenlemeleri gündeme gelmeye başladı. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye'de brent petroldeki düşüş nedeniyle doğalgaz fiyatlarının da etkileneceği belirtildi. Türkiye Gazetesi'nin iddiasına göre Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz anlaşması kapsamında fiyatlar yeniden güncellenecek ve ithalat fiyatları düşürülerek daha ucuza doğalgaz temin edilecek.

DOĞALGAZDA 47 DOLAR İNDİRİM!

Türkiye şu andaki piyasa verilerine göre ithal ettiği 1.000 metreküp doğalgaz için 230 dolar ödeme yapıyor. Ancak petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle yılın ikinci yarısında hesaplama yeniden yapılacak. Bu konuda çalışmalar sürerken anlaşılan rakamın 1.000 metreküp doğalgaz için 183 dolar olduğu bildirildi. Bu anlaşmayla doğalgazda bin metreküpte 47 dolar indirim gerçekleşecek.

VATANDAŞA SONBAHARDA YANSIYACAK!

Doğalgazda meydana gelecek indirim için vatandaşlar Ekim ayını beklemek zorunda kalacaklar. Vatandaşa yansıması ancak sonbaharda olacak ve evlerde doğalgaz indirimi Ekim ayında gerçekleşecek. Bu indirimle beraber faturaların yüzde 20 hafiflemesi bekleniyor.

Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 45 milyar metreküp olarak açıklandı. Rusya, Azerbaycan ve İran ile uzun süreli anlaşmaları gereği doğalgaz ithal etmeye devam ediyor.

Öte yandan koronavirüs sürecinde vatandaşlar doğalgaz faturalarından oldukça şikayet etmişlerdi. Fiyat yüksekliğinden muzdarip olan vatandaşlar meydana gelecek indirimlerle bu şikayet konusundan da kurtulmuş olacaklar.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@